Bakanlık, Sözleşmeli Öğretmenlerin Ek Ders Ücretini Neden Düzeltmiyor?

banner483

Sözleşmeli Öğretmenler 6 aydır ek derslerini eksik alıyor.

Sözleşmeli Öğretmenler 03.04.2017, 11:34
Bakanlık, Sözleşmeli Öğretmenlerin Ek Ders Ücretini Neden Düzeltmiyor?

 Milli Eğitim Bakanlığı çıkarılan KHK'dan sonra Sözleşmeli öğretmen istihdamına dair yönetmelik yayınlamış ve sözleşmeli olarak öğretmen atamaya başlamıştı. Geçtiğimiz yaz döneminde gerçekleşen bu gelişmeler üzerine sözleşmeli öğretmenlik çok eleştiri almıştı.

Bakan Yılmaz, o dönemde sözleşmeli öğretmenler ile kadrolu öğretmenler arasında maddi olarak herhangi bir fark olmayacağını dile getirmiş, bu konuda asla ayrım yapılmayacağını defaatle vurgulamıştı.

O açıklamanın üzerinden yaklaşık 8 ay geçti ve 2016/Ekim döneminde ataması yapılan yaklaşık 18 bin öğretmenin göreve başlamasının üzerinden 6 ay geçti. Sözleşmeli öğretmenler 5 veya 6 defa ek ders ücreti aldı.

2016 yılında sözleşmeli öğretmenlerin ek ders ücreti 9.44 TL olarak, kadrolu öğretmenlerin ise 10.94 TL olarak ödendi. 2017 yılında düzeltileceği tahmin edilen ek ders ücretlerinde hala bir değişiklik olmadı.

2017 yılında kadrolu öğretmenlerin ek ders ücretleri 11.34 TL'den, sözleşmeli öğretmenlerin ek ders ücretleri ise 9.73 TL'den ödenmektedir. Uzun vadeli düşününce aradaki ayrım ve maddi kayıp gözler önüne serilmektedir.

Sözleşmeli öğretmenler Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın sözünü tutmasını ve sözleşmeli öğretmenlerin ek ders ücretlerinin kadrolu öğretmenlerle aynı seviyeye çekilmesini bekliyor. Kaldı ki sözleşme metninde ek ders ücreti için ''Emsali kadrolu öğretmenlerin aynıdır'' ibaresi yer almaktadır.

Konu ile ilgili süreci takip edip siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam ediniz.

Mebpersonel.com / Özel Haber

banner482
Yorumlar (4)
hizmet süresi sayılmıyor 4 yıl önce
meb sadece 4bde öğretmen olarak çalışılan eski süreleri sayıyor özel devlet eski hiçbir hizmeti saymıyor kadrolunun eski hizmeti sayılırken kadrolu olmadığımız için eski hizmetimiz sayılmıyor bununla ilgili adil düzenleme istiyoruz.
ekders katsayımız düşük olduğu yetmiyor gibi 4 yıl önce
ek ders katsayımız düşük olduğu yetmiyor gibi sgkda kesinti yapıyor
bunlar hırsız be 4 yıl önce
boş ver ekdersleri yatırılmasın bunların zaten hepsi torpilci ben çocuğumu bu hırsızlara emanet etmiyecem
haramzadeler 4 yıl önce
boş versi̇n bu hirsizlara öğretmen di̇yenlere yazik fetocu namusuzlar bir zamanlar soruları çalıyordu bunlar da emekleri şuan çalıyor

Gelişmelerden Haberdar Olun

@