banner476

İki Sözleşmeli Öğretmenin Eş Durumu Tayini Nasıl Yapılacak?

MEB, sözleşmeli öğretmenlerin eş özründe süreci nasıl işletecek?

Sözleşmeli Öğretmenler 25.10.2017, 17:16
İki Sözleşmeli Öğretmenin Eş Durumu Tayini Nasıl Yapılacak?

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu imzalı ve Sözleşmeli Öğretmenler konulu resmi yazı yayımladı. Yayımlanan yazıda sözleşmeli öğretmenlerin eş özrü tayini çözüme kavuşmuş durumda. Yazıya göre her iki sözleşmeli öğretmenin eş durumu tayini artık yapılabilecek.

Peki bu eş durumu tayini nasıl yapılacak? Milli Eğitim Bakanlığı, 27/10/2017 tarihine kadar eş durumu sebebiyle yer değiştirmek isteyen sözleşmeli öğretmenlerin başvurularını almış olacak. İlgili yazıya göre başvurular değerlendirilecek ve bir sözleşmeli öğretmen diğer sözleşmeli olan eşinin yanına gidebilecek.

Eş durumu sebebiyle yer değişikliği yapılırken ilgili öğretmenlere tercih hakkı sunulup sunulmayacağı şu an için bilinmemektedir. Fakat, kamuoyunda yanlış bilinen ''En Doğuya'' söylemi doğru değildir.

Sözleşmeli öğretmenler eş durumu sebebiyle başvuru yaptıklarında hangi öğretmenin olduğu il veya ilçede daha fazla norm boşluğu var ise tayinlerin o il veya ilçeye yapılacağı tahmin edilmektedir. Bu tayin, branşlara ve illere göre değişiklik gösterebilecektir.

Örneğin, iki sözleşmeli öğretmenden Bitlis ve Van illerinde görev yapan öğretmenler tayin istediklerinde ilgili branşlarda Bitlis ilinde daha fazla öğretmen ihtiyacı varsa  Van ilinde görev yapan öğretmen Bitlis iline gelebilecektir. Dolayısıyla ''En Doğuya Gitme'' söylemi doğruluk arz etmemektedir.

Son olarak bakanlığın eş durumu sebebiyle yer değiştirmek isteyen öğretmenlerin tayinlerini ne zaman yapacağı, nasıl yapacağı, öğretmenlere tercih hakkı sunup sunmayacağı ise şu an için bilinmemekle birlikte önümüzdeki günlerde netlik kazanacaktır.

Konu ile ilgili olarak süreci yakından izleyip siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam ediniz.

Mebpersonel.com / Özel Haber

Yorumlar (3)
sözleşmeli 3 yıl önce
Sayın mebpersonel yetkilileri aynı ilin uzak ilçelerinde görev yapan eşler buna baş vuramıyor lütfen bunu da haber yapın
NURİ 3 yıl önce
bende i̇lçeler arasi başvuru engeli̇ne takildim mağduri̇yet gi̇deri̇lmi̇ş deği̇l
Felaket 3 yıl önce
Eş durumu tayini diyorsunuz ve100 kişilik bi toplumdan bahsediyorsunuz benim eşin Doğuda 2016 beri iki çoçuğum var ve çoçuklarıma hasretim madem kimsenin gündeminde eş durumu tayini yok özelde çalışan için bundan sonra 2019 da Akp de benim gündemimde yok

Gelişmelerden Haberdar Olun

@