banner476

İlk Sözleşmeli Öğretmen Atamasının Üzerinden 1 Yıl Geçti

MEB'in sözleşmeli olarak atadığı öğretmenler, 1 yılını tamamladı.

Sözleşmeli Öğretmenler 10.10.2017, 11:25
İlk Sözleşmeli Öğretmen Atamasının Üzerinden 1 Yıl Geçti

 2016 yaz döneminde yapılan darbe girişimi ve daha sonrasında çıkarılan KHK ve MEB'in yönetmelikleri ile sözleşmeli öğretmen istihdamının önü açılmıştı. Bakanlık, 10.10.2016 tarihinde 18.506 sözleşmeli öğretmenin atamasını gerçekleştirmişti. Geçtiğimiz Nisan ayı ve Temmuz ayında yapılan sözleşmeli öğretmen atamalarıyla bakanlığın bünyesinde bulunan toplam sözleşmeli öğretmen sayısı 40 bini aşmıştı.

Sözleşmeli öğretmenler, geçtiğimiz 1 yıl boyunca türlü sıkıntılarla boğuştu. MEB'in sözünü tutmaması dolayısıyla bu öğretmenler maddi kayıp yaşadı. İlden ilçeye maaşlar farklı, kimi yerde eksik, kimi yerde geç yatırıldı. Ek ders ücretlerindeki adaletsizlik zaten dudak uçuklatan cinsten. 

Öte yandan sözleşmeli öğretmenler MEM'ler tarafından tehdit edildi, aba altından sopa gösterildi. Bazı idareciler tarafından ''sözleşmelilik'' durumu kullanıldı. Bu öğretmenler sözleşmenin feshedilme korkusu ile şikayette bile bulunamadılar. Öğretmenler odasında ikinci sınıf öğretmen muamelesi gördüler.

Aday memurluktan dolayı askerlik erteletmede sorun yaşadılar, mazeret izinlerini eksik kullanmak zorunda kaldılar, rapor aldıklarında maaşları kesildi.

En önemlisi de eş tayini yapamadılar, yapamayacaklar da...

Ekim/2016 döneminde ataması yapılan sözleşmeli öğretmenlerin eş tayini için 3, illerarası tayin için ise 5 yıl zamanları kaldı.

Mebpersonel.com / Özel Haber

Yorumlar (4)
meryem oz 3 yıl önce
Es durumu yok ozur grubu yok askerlik erteletme yok ek ders dusuk kurs ucreti dusuk kirtasiye odemesi dusuk daha ne olsun guya haklarimiz ayni olacakti
ziya uslu 3 yıl önce
cumhurbaşkanı mtv inecek dedi indi ağustosda 10 bin öğretmen atanacak dedi atanacak kim cumhurbaşkanına karşı gelebilir? cumhurbaşkanına bunu sözünü hatırlatacak aktif sosyal faaliyetler yapmamız gerek. atanamayan öğretmenler uyumayın mücadele edin ki hayvan yetiştiricileri yerinizde olmasın! duyurun artık reisi cumhura sesinizi !
akgün 3 yıl önce
neden şartları tutn dershanecilerin bir kısmı atandı bir kısmının ise milli eğitim bakanlığının yanlış kontenjan dağılımı nedeniyle atanamadığına değinmediniz
mesala felsef branşına yapılan haksızlıklar neden yazılmıyor
Mustafa 3 yıl önce
Bir de istifa dönüşü açıktan yeniden atamayı hatırlasalar ne güzel olur

Gelişmelerden Haberdar Olun

@