banner476

MEB: Mülakatlarda uygulama objektifliği için tedbirler alınmıştır

MEB: Mülakatlarda uygulama objektifliği için tedbirler alınmıştır

Sözleşmeli Öğretmenler 26.12.2016, 15:22 26.12.2016, 18:24
MEB: Mülakatlarda uygulama objektifliği için tedbirler alınmıştır
MEB: Mülakatlarda uygulama objektifliği için tedbirler alınmıştır. Bilindiği gibi söz konusu mülakatlarda öğretmen adaylarına sorulan sorularda bazı iddialar gündeme getirilmişti. Bu iddiaları Muhalefet partilerine ait birçok milletvekili Milli Eğitim Bakanlığı tarafındanm cevaplandırılması istemiyle soru önergesi olarak meclise sunmuştu. Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından soru önergelerine verien cevaplarda çok çarpıcı bilgiler yer almaktadır. Bu iddiaların asılsız olduğunu belirten bakanlık, her atama döneminde bu tür spekülasyonların yapıldığını , mülakat komisyonlarının tüm adaylara objektif yaklaştığını belirtmiştir.
İşte Bakanlık tarafından verilen cevap: Söz konusu soru önergesinde belirtilen sorular veya benzer soruların adaylara yoneltildigi iddiaları tamamen asılsızdır. Sınav süreçleri, ister yazılı ister sözlü olsun belli bir düzeyde eleme içerdiği için her sınav sonrası benzeri iddialar gündeme gelebilmektedir. Mülakatlarda  ogretmen  adayları  arasında siyasi düşünce, ırk, dil, din, mezhep  gibi hiçbir ayrım gözetilmemiştir.Mülakatların uygulama öncesinde illerdeki komisyon üyeleri Ankara'ya çağırılarak uygulama süreci ile ilgili egitime tabi tutulmuştur. Söz konusu egitimde uygulama kriterleri üzerinde durulmuştur. Eğitim boyunca adayların degerlendirilecekleri yeterlilikler komisyon üyelerine anlatılmış,  uygulama objektifligi, güvenirlik ve geçerligin sağlanması için gerekli tedbirler üzerinde durulmuştur.

5.069 öğretmen adayının KPSS puanından daha düşük, 
*38.688 ögretmen adayının KPSS puanından daha yüksek puan aldığı , 
*1.607 öğretmen adayının ise 60 ve üzerinde puan alamadigından sözleşmeli öğretmen olarak atanmak üzere tercih yapmaya hak kazanamadığı anlaşılmıştır.
Yorumlar (1)
asd 4 yıl önce
Yani diyorsunuz ki komüsyondaki üyeler robot her bir üye birbirinin tipa tıp aynisi dolayisiyla hatasiz puanlama yapilmistir. Simdi bizim buna inanmamizi mi bekliyor sunuz? Objektiflik ve objektiflik adina zerre kadar bir bilginiz yok. Ya da bizi kekliyorsunuz. Bence ikincisi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@