banner476

Mülakat Mağdurlarına Ek Kontenjan

Milli Eğitim Bakanlığı'nın sözleşmeli öğretmen ataması için mülakattan vazgeçtiği konuşulurken mülakat mağdurlarına ek kontenjan verilmesi neden gündeme gelmiyor?

Sözleşmeli Öğretmenler 28.06.2017, 09:56
Mülakat Mağdurlarına Ek Kontenjan

 Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz yıl çıkarılan KHK ve yönetmeliklerle mülakat yolu ile sözleşmeli öğretmen istihdam etmeye başlamıştı. Önümüzdeki ay yapılacak atama ile MEB'de 40 bin sözleşmeli öğretmen olacak ve bu öğretmenler mülakat sistemi ile atanmış olacak.

 Geçtiğimiz günlerde öğretmenlikte mülakatın kaldırılacağı haberleri yer almış, sendika başkanları da kaldırılacağı yönünde sinyaller vermişti. Şu an için MEB'den resmi bir açıklama yok fakat sözleşmeli öğretmen atamasında mülakat sisteminin kaldırılacağı düşüncesi ağır basmaktadır. 

 Mülakatın kaldırılacağını kabul edersek, mülakat sebebiyle ataması yapılamamış olacak öğretmenlerimiz için bakanlığın ek sözleşmeli öğretmen kadrosu açması elzemdir. Son atama ile birlikte güvenlik soruşturmasından geçebilecek ve KPSS puan üstünlüğüne göre ilgili branşta toplam kontenjan kapsamında olan öğretmenlerimiz atanmalıdır. Bu sayının son atamadan sonra çok fazla olacağını tahmin etmiyoruz.
 

 MEB, 6-7 bin civarında kontenjan açarak ya da KPSS puan üstünlüğüne göre ataması yapılacak olup da mülakat sebebiyle ataması yapılmamış öğretmenlerin tamamının atamasını gerçekleştirmelidir. Bu durumda mülakattan üst üste düşük puan alan adaylar için bakanlığın tutumu çok olumlu olmayabilir fakat mağduriyetler minimize edilmiş olur ya da sıfır düzeyine oturur.

 
 Bu anlamda, bakanlığın önce mülakat kalktı mı? sorusuna cevap vermesi ve daha sonra Başbakanlık, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile koordinasyonlu çalışıp mağduriyetleri giderme adına 2016 KPSS puanı geçerli olmak kaydı ile en az 5 bin ek sözleşmeli öğretmen atama kadrosu açmalıdır.

 Süreci yakından takip edip siz değerli atama bekleyen öğretmenlerimizi ve kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam ediniz.

Mebpersonel.com / Özel Haber

Yorumlar (6)
kadriye 3 yıl önce
dilinize ve yüreğinize sağlık. mağdur ettiler bunu telafi etmeleri gerekli
Su 3 yıl önce
Mep personel sen sesimizi duyur bizi artık mağdur etmesinler saçmalık değilmi temmuz ataması mülakat ile ağostos ataması mülakatsız bizim suçumuz ne bizide mülakatsız atasınlar güvenlik soruşturmasından geçirip atasınlar
Sınavsız dersaneci ataması mağduru 3 yıl önce
Binlerce insan sınava girdi.derdanecinin sınavsız atanması ciddi bir haksızlıktı zaten.hepsi alınacaktı,gündem olsun beklentisini kınıyorum.
öğretmen 3 yıl önce
20bin atamayı çok az. artırılmalı. o kadar mezun var o kadar işsiz var. onları neyle istihdam edeceksiniz. öğretmenin asıl işi öğretmenliktir. mesleki bilgisi iyi olan öğretmenler yıllardır atama bekliyor. nedense bilim branşlarından çok düşük alımlar var. bilime hiç önem verilmediğini dahi söyleyebilirim buna bakarak. yıllardır sınıf öğretmeni ve din kültürü öğretmeninden bir çok kişi atadınız hani eğitimde verim nerde bilim nerde istihdam nerde.
Soner 3 yıl önce
Dershane öğretmeni atamalarında da mülakat olmuştu.Normalde bütün hepsi alınacaktı. Fakat yılların tecrübeli öğretmenleri saçma bir mülakat ile
açıkta kaldı. Bunları da gündeme getirirseniz iyi olur.
ali 3 yıl önce
sanki meb için yerleri pdf ya da exel olarak paylaşmak çok zor. millet çöktü siteye hiç bişe göremiyoz çılalı 1 saat oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@