banner476

PİCTES Öğretmenlerinin Sözleşmeli Öğretmen Olarak İstihdamı İçin Talep

AES: PİCTES Öğretmenlerinin Sözleşmeli Öğretmen Olarak İstihdamı için Talepte Bulunduk

Sözleşmeli Öğretmenler 02.01.2018, 20:26
PİCTES Öğretmenlerinin Sözleşmeli Öğretmen Olarak İstihdamı İçin Talep

Anadolu Eğitim Sendikası olarak, Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PİCTES) kapsamında görev yapan öğretmenlerimizin sözleşmeli öğretmen olarak istihdam edilmeleri için, Başbakanlık, Milli Eğitim Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde başvurularımız olmuştur. KPSS puan üstünlüğü yanında, güvenlik soruşturması ve mülakat geçiren PİCTES öğretmenlerinin atanma yeterlilikleri mevcuttur. Ülkemizde barınan, kimi vatandaşlık haklarını kazanmış olan Suriyeli çocukların eğitimi geçici bir hizmet değildir. Bu durumda bu hizmeti veren öğretmenlerin kalıcı istihdamı, onlara verilen eğitim, edindikleri tecrübe ile kamu yararınadır. Sendikamız PİCTES öğretmenlerinin kadro mücadelesine aktif destek olmaya devam edecektir.

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

Sayı:  756-18/4795                                                                                 Tarih: 02/01/2018

Konu: PİCTES Öğretmenleri

           

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne

 

  İlgi: a) T.C. Anayasası

          b) 23 Aralık 2017 Tarihinde Yayınlanan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname

          c) 14/07/1965 Tarih ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu

          d) 03/08/2016 Tarih ve 29790 Sayılı Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik

     Bilindiği üzere İlgi b) sayılı kanun hükmünde kararnamede taşeron olarak çalışanlara 2 Ocak’tan itibaren başlayacak süreçle kadro verileceği belirtilmiştir. Ülkemizde çalışanların yıllar itibariyle iş gücüne katılma süreci kolay olmamış türlü zorlu yollardan geçilerek bugünlere gelinmiştir. Taşeron olarak çalışanların da kadro alarak belli bir sistem içinde istihdam edilmeleri sevindirici bir gelişmedir.

    Bu noktada bir grup öğretmen üzerinde dikkati çekmek için sendika olarak bu yazımızı kaleme almış bulunmaktayız. Bahse konu olan öğretmelerimiz;  Milli Eğim Bakanlığı – Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği ve Türkiye ile Avrupa Birliği’nin ortak yürüttükleri “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi”nin (PİCTES); Türkçe, Sınıf, Türk Dili ve Edebiyatı, Arapça Öğretmenliği ile Psikolojik Danışma ve Rehberlik mezunlarından KPSS puanı ve mülakat sınavı puanı üstünlüğüne göre sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin yönetmelik kapsamında, maksimum iki yıl süreceği belirtilerek göreve başlatılan; aldığımız hizmet içi eğitimle ve TÖMER eğitimleriyle yabancılara Türkçe öğretimi hususunda yetiştirilmiş, sayıları 6000’i bulan geçici süreli öğretmenler ve rehberlik danışman öğretmenleridir.

Öğretmenlerimiz, 2016-2017 KPSS puanı ve mülakat sınav puanı üstünlüğüne göre ve sözleşmeli öğretmenlerle aynı kriterler altında göreve başlamışlar ancak projenin bitime yaklaştığı önümüzdeki aylarda “geçici öğretmenler” olarak başladıklarından görevlerinin sonuna gelmiş durumdadırlar. PİCTES Öğretmenleri “sözleşmeli öğretmenler” gibi kalıcı olarak istihdam edilmek istemektedirler. Ülkemizde barınan, kimi vatandaşlık haklarını kazanmış olan Suriyeli çocukların eğitimi geçici bir hizmet değildir. Bu durumda bu hizmeti veren öğretmenlerin kalıcı istihdamı, onlara verilen eğitim, edindikleri tecrübe ile kamu yararınadır.

Öğretmelerimizin durumu hakkında gereken hassasiyetin gösterilerek, İlgi d) yönetmeliğine uygun olarak sözleşmeli olarak istihdam edilmeleri hakkaniyet açısından yerinde bir uygulama olacaktır.

Gereğini arz ederiz.

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (4)
Sınıfçının biri 3 yıl önce
PICTES projesine KPSS ve MÜLAKATLA yerleşen öğretmenlerin emeklerini her gün görüyoruz. Bu kadar emekle her turlu zorlukla mucadele eden ogretmenlerin kadroya alınmaları en doğal haklarıdır.
Sinifci 3 yıl önce
Bence alınmamalı şuan sınav için canla başla calisan ter ve para doken kişiler var bu onlar adına haksizlik
yeşim 3 yıl önce
Çok teşekkür ederiz.
Ali.. 3 yıl önce
Bizimde kadro hakkımız bizde hakkımız olanı istiyoruz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@