banner476

Sözleşmeli Öğretmen Eş Durumu Tayin Tarihleri

MEB, Sözleşmeli Öğretmen Eş Durumu Tayin Tarihleri ne zaman?

Sözleşmeli Öğretmenler 12.06.2017, 14:48
Sözleşmeli Öğretmen Eş Durumu Tayin Tarihleri

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), geçtiğimiz yaz çıkan KHK ve Milli Eğitim Bakanlığı Sözleşmeli Öğretmenlik İstihdamına Dair Yönetmelik ile sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştirmeye başlamıştı. Ekim/2016 döneminde 18.506 ve Nisan/2017 döneminde 1.367 sözleşmeli öğretmenin ataması yapıldı. Önümüzdeki ay ise 20.127 öğretmenin ataması tamamlanmış olacak.

 Bilindiği üzere sözleşmeli öğretmenliğin temel amacı Doğu ve Güneydoğu illerinde öğretmenleri tutabilmek. Şu andaki duruma göre sözleşmeli öğretmenler 4 yıl sonra kadroya geçecek ve 4. yıl sonrasında eş durumu ve il içi tayin hakkı elde edebilecek. İllerarası tayin ise 6. yılın sonunda olacak.

 Bu sabah saatlerinde MEB müsteşarı Yusuf Tekin çıkarılan KHK ve yönetmeliği tekrarlayarak sözleşmeli öğretmenlerin özür grubu tayin hakkının olmadığını yineledi. Ancak, her iki sözleşmeli öğretmenin de tayin istemesi durumunda öğretmen ihtiyacı olan yerler kapsamında bir düzenleme yapılabileceğini vurguladı. Fakat şu ana kadar herhangi bir düzenleme yok. Çeşitli web sitelerinde yer alan haberler de gerçeği yansıtmamaktadır.


 Buna göre,

 2016/Ekim döneminde atanan öğretmenler 2021/Şubat döneminde, 2017/Nisan döneminde atanan öğretmenler 2021/Ağustos döneminde ve 2017/Temmuz döneminde atanacak öğretmenler de 2021/Temmuz döneminde özür grubu- eş durumu tayin hakkı ile il içi yer değiştirme hakkında sahip olacak. 

Mebpersonel.com / Özel Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@