banner476

Sözleşmeli Öğretmene Aile Birliği

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın geçtiğimiz gün yaptığı "Ya eş ya iş" açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Moral bozukluğu yaşayan sözleşmeli öğretmenler bu durumun bir an önce düzeltilmesini bekliyor.

Sözleşmeli Öğretmenler 10.10.2017, 09:54
Sözleşmeli Öğretmene Aile Birliği

Bir yıl önce başlatılan sözleşmeli öğretmen atamaları, beraberinde 4+2 yıl olarak sözleşme yapılan öğretmenlerin eş durumu dahil farklı illere atanamaması şartını getirdi. 2017 yılı Ağustos ayı özür grubu atamasında kadrolu öğretmenin sözleşmeli öğretmen eşinin yanına tayin istemesine izin verilmiş, sözleşmeli öğretmen eşler için bir hak tanınmamıştı.

15 Eylül 2017 Cuma günü MEB Müsteşarı Yusuf Tekin EBA üzerinden yaptığı açıklamada sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu ataması ile ilgili verdikleri sözün yetişmemesinden dolayı sözleşmeli öğretmenlerden özür dilemiş, karı koca sözleşmeli olan öğretmenler için eş durumu atama çalışmasının Şubat 2018 özür grubu atamasına yetiştirilmeye çalışılacağını ifade etmişti. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz sözleşmeli öğretmenlerin atanırken aile birliği mazeretine dayalı atama hakkının olmadığını bilerek atandıklarını, eşlerin ikisinin de sözleşmeli öğretmen olması halinde eşlerin birleştirileceğini, eşi mühendis olan sözleşmeli öğretmenin eşinin yanına eş durumu özür ataması başvurusunda bulunamayacağını açıklamış “ya iş, ya eş” vurgusu yapmıştı.

Sözleşmeli öğretmenlerin özür grubundan yararlanamayacaklarının kanun içerisinde de olduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, sözleşmeli öğretmenin eşinin öğretmenin yanına gelmesinin doğru olacağını vurgularken, aksi durumda sözleşmeli öğretmenin ya işini ya eşini tercih edeceğini belirtmişti. Tüm bunlara karşılık ailelerinden uzakta kalmak istemeyen sözleşmeli öğretmenler Twitter'da "SözlÖgrtmne AileBirligi" hashtagı oluşturarak, başta Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin olmak üzere daha bir çok yere ve kişiye seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Hashtaga destek verenler arasında Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da vardı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@