Sözleşmeli Öğretmene Kadroda Yarın Süre Doluyor

MEB'de sözleşmeli öğretmene kadro için çalışma yok mu?

Sözleşmeli Öğretmenler 09.10.2019, 16:23
Sözleşmeli Öğretmene Kadroda Yarın Süre Doluyor

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), 2016 yılında çıkarılan KHK ve MEB Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına Dair Yönetmelik ile sözleşmeli statüsünde öğretmen atamaya başlamıştı. MEB'de görev yapan sözleşmeli öğretmen sayısı son atamalarla birlikte yaklaşık 100 bin oldu.

 Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmelilik süresi KHK ile 4 yıl, kadrodan sonra görev yapma süresi ise 2 yıl olarak belirlenmişti. Geçtiğimiz aylarda çıkarılan kanun ile sözleşmelilik süresi 3 yıla, kadro aldıktan sonra çalışma süresi ise 1 yıla düşürülmüştü.

 Kamuoyunda 4+2 olarak bilinen sözleşmeli öğretmenlerin kadro-tayin durumu 3+1 olarak güncellenmişti. Yeni çıkan kanuna göre sözleşmeli öğretmenler 3 yılını doldurunda kadroya alınacak, kadrolu olarak 1 yıl daha çalıştıktan sonra tayin hakkına kavuşacak.

 10 Ekim 2016 tarihinde ataması yapılan yaklaşık 18 bin 500 öğretmen için 3 yıl yarın doluyor. Bu öğretmenlerin fiili olarak 3 yıl çalışma süresi göreve başlangıç tarihlerine göre en geç 25 Ekim 2019'da doluyor. Dolayısıyla bakanlığın önümüzdeki 2 hafta içerisinde bu 18 bin 500 sözleşmeli öğretmeni kadroya alması gerekiyor.

 Kadroya alınma iş ve işlemleriyle ilgili olarak ve askerlik, rapor, doğum izni gibi durumların nasıl hesaplanacağı, kadroya geçiş işlemleri gibi konularda bakanlığın milli eğitim müdürlüklerine çoktan yazı göndermesi gerekiyordu fakat bakanlık bu konuda ağır aksak davranmaktadır.

 Göreve başlangıç tarihinden bu yana 3 tam yılı dolduran ve kadroya alınmayan sözleşmeli öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığına dava açma hakkı bulunuyor.

Mebpersonel

Yorumlar (1)
oğuzhan 11 ay önce
sözleşmeli öğretmen atama 14/10/+2016 bedelli askerlik 18 gün tek

Gelişmelerden Haberdar Olun

@