banner476

Sözleşmeli Öğretmenler İdarecilik Görevi Yapmalı!

MEB'de sözleşmeli öğretmenler yönetici olabilirler mi? Resmi yazı var mı?

Sözleşmeli Öğretmenler 01.11.2017, 15:19
Sözleşmeli Öğretmenler İdarecilik Görevi Yapmalı!

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), 2016 yılı yaz döneminde çıkarılan KHK ve Milli Eğitim Bakanlığı Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına Dair Yönetmelik ile 2016 yılı Ekim ayından bu yana sözleşmeli öğretmen istihdam etmektedir.

 Sözleşmeli öğretmenler özellikle doğu ve güneydoğu illerinde istihdam edilmektedir. Bakanlığın, sözleşmeli istihdamı getirme sebebi de zaten ilgili bölgelerde öğretmenlerin ortalama çalışma süresinin az olmasından kaynaklanmaktadır.
 
  Bakanlık, 2016 yılı Ekim ayında 18.506, 2017 yılı Nisan ayında 1.367 ve 2017 yılı Temmuz ayında 20.127 sözleşmeli öğretmenin atamasını gerçekleştirmiştir. Önümüzdeki dönemde yapılacak yeni öğretmen atamaları ile gelecek yaz bakanlığın bünyesinde görev alan sözleşmeli öğretmen sayısı 65-70 bin bandına kadar çıkacaktır.
 

 Hal böyle iken bazı illerde, ilçelerde ve okullardaki öğretmenlerin birçoğu sözleşmeli öğretmen olacak ve hatta bazı okullarda görev yapan öğretmenlerin tamamı sözleşmeli öğretmen olacak. Halihazırda bile bazı okullarda görev yapan öğretmenlerin tamamı sözleşmeli. 
 

 Bu durumda il/ilçe MEM'lerden bazıları sözleşmeli öğretmenlere idarecilik görevi verirken bazıları vermemekte veya verememektedir. Mevzuatta sözleşmeli öğretmenlerin idarecilik yapabileceğine dair bir madde bulunmamaktadır. Bazı il veya ilçelerde kaymakamlık ve/veya valilik oluru ile sözleşmeli öğretmenler okul müdürü veya okul müdür yardımcısı olarak görevlendirilebilmektedir fakat bir çok ilde bu görevlendirmeler yapılamamaktadır.
 
 MEB'in konu ile ilgili olarak mevzuat çalışması yapması ve il Milli Eğitim Müdürlüklerine sözleşmeli öğretmenlerin idareci olmalarıyla ilgili resmi yazı göndermesi gerekmektedir. İlerleyen yıllarda doğu ve güneydoğu illerinde görev yapan sözleşmeli öğretmen sayısı ve oranı kadrolu öğretmenlere göre daha fazla olacağına göre idareci bulma konusunda il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin sorun yaşamaması için bakanlığın bu konuda hassasiyet göstermesi elzemdir.

Mebpersonel.com / Özel Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@