Sözleşmeli Öğretmenler Ne Zaman İl İçi, İl Dışı ve Eş Durumu Atamasına Başvurabilirler?

Sözleşmeli Öğretmenler Ne Zaman İl İçi, İl Dışı ve Eş Durumu Atamasına Başvurabilirler?

Sözleşmeli öğretmenlerin atama ve yer değiştirmelerini bu haberimizde sizlerle paylaşacağız...

MEB, öğretmenlerin ilk atamalarını sözleşmeli olarak yapmaktadır. Şu an için sözleşmeli öğretmenlikte 3+1 dediğimiz süre uygulanmaktadır.

Yani sözleşmeli olarak atanan bir öğretmen, 3 yılın sonunda kadroya geçiyor. Kadroya geçtikten sonra da 1 yıl daha o kurumda çalışmaya devam ediyor.

Peki sözleşmeli öğretmenler ne zaman eş durumu atamasına başvurabilirler?

Normal şartlarda eş durumu atamalarına başvuru yapabilmek için kadrolu öğretmen olmak gerekiyor.

Yani sözleşmeli olarak atanan bir öğretmen, 3. yılını doldurup kadroya geçtiği andan itibaren özür grubu atamalarına başvurabilmektedir.

Fakat her ikisi de sözleşmeli öğretmen olan eşlerin aile birlikteliği bu kapsamın dışında değerlendirilmektedir.

MEB, her ikisi de sözleşmeli öğretmen olan eşlerin atamalarında 1 yıl çalışmış olmak şartı aramaktadır.

Yani siz ve eşiniz farklı illerde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyorsanız, 1 yıllık çalışma süresini tamamlayan eş, eş durumu atamasına başvurabilmektedir.

Atama duyuruları genel olarak ocak ve ağustos aylarında, MEB Personel Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Peki sözleşmeli öğretmenler il içi ve il dışı atamalara ne zaman başvurabilmektedir?

Sözleşmeli öğretmenlerin il içi ve il dışı atamalara başvurabilmeleri için, 3+1 olarak belirlenmiş süreyi tamamlamaları gerekmektedir.

Yani 3 yıl çalışıp kadroya geçen öğretmen, 1 yıl daha çalıştıktan sonra ilk yer değiştirme döneminde il içi ve il dışı atamalara başvurabilmektedir.

Burada önemli olan göreve başlama tarihiniz ile kılavuzda baz alınan tarihler olacaktır.

Aras ALSANCAK

MEBPERSONEL.COM / ÖZEL HABER

Bu yazının tüm hakları Mebpersonel.com'a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca sadece kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının kaynak gösterilmeden alıntılanması halinde yasal takip başlatılacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.