banner476

Sözleşmeli Öğretmenlerin Ek Ders Çilesi

MEB, Sözleşmeli Öğretmenlerin ek ders çilesini ne zaman çözecek?

Sözleşmeli Öğretmenler 06.12.2016, 11:20 07.12.2016, 08:35
Sözleşmeli Öğretmenlerin Ek Ders Çilesi

 Milli Eğitim Bakanlığı, bilindiği üzere Ekim ayının 2. haftasında yaklaşık 19 bin sözleşmeli öğretmenin atamasını gerçekleştirdi ve bu öğretmenler yaklaşık 2 aydır esas görev yerlerinde çalışıyor. Doğu ve Güneydoğu illerinde öğretmen tutmak için getirilen sözleşmeli öğretmenlik sistemindeki sorunlardan biri de ek ders problemi.

İl ve İlçelere göre farklılık gösterse de Sözleşmeli öğretmenlere ders başı 9.44 TL ek ders ücreti ödenmektedir. Kadrolu öğretmenlerin ek ders ücretleri ise yaklaşık 1 TL fazla. Ocak ayından itibaren bu fark 1.5 TL civarında olacak. Bu durumda branşa göre değişse de sözleşmeli öğretmenlerin yıllık maddi kaybı 500-1500 TL arasında değişecek.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenlerden herhangi bir farkı olmayacağına dair açıklaması hafızalardan silinmedi. Sözleşmeli öğretmenler SGK'ya tabi olduğu için kesinti daha fazla olduğundan net ek ders ücretleri az olmaktadır. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı acilen çalışma yaparak bu öğretmenlerin maddi kayıplarını gidermelidir.

Mebpersonel.com / Özel Haber 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@