banner476

Sözleşmeli Öğretmenlerin Gasp Edilen Alın Terleri Hala Ödenmedi

MEB, sözleşmeli öğretmenlere verilen sözü 1 yıl geçmesine rağmen tutmadı.

Sözleşmeli Öğretmenler 29.09.2017, 10:36
Sözleşmeli Öğretmenlerin Gasp Edilen Alın Terleri Hala Ödenmedi

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), 2016 yaz döneminde çıkarılan KHK ve yönetmelik ile sözleşmeli öğretmen istihdam etmeye başlamıştı. O dönemde sözleşmeli öğretmenlerle kadrolu öğretmenlerin maddi gelirleri konusu gündeme gelmiş ve bakan Yılmaz da sözleşmeli öğretmenlerin  kadrolu öğretmenlerle maddi olanaklarının aynı olacağını açıklamıştı.

Aradan 13 ay geçti. Bakanlık ve bakan Yılmaz verdiği sözü tutmadı. Birçok il ve ilçede sözleşmeli öğretmenlerin maaşı farklı yatmaktadır. Ek ders ücretlerindeki adaletsizlikler bilindiği üzre vicdanları sızlatmaktadır. Eğitim öğretime hazırlık ödeneğinde ve sınav görevi ücretlerinde dahi farklılıklar ve sözleşmeli öğretmenleri üvey evlat pozisyonuna sokan bir çok uygulama mevcuttur.

Sözleşmeli öğretmenler, bakanlığın sözünü tutarak geriye doğru ödenmemiş haklarını hesaplayıp faizi ile geri ödenmesini aylardır talep ediyor. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı bu adaletsizliğe tamamen gözünü kapatmış, kulaklarını tıkamış durumda. BİMER ve CİMER kanalları ile haklarını arayan bir kısım öğretmen de bu zamana kadar olumlu bir cevap alamadığını ifade ediyor.

Bakanlığın ve bakan Yılmaz'ın 13 ay aradan sonra sözünü tutup tutmayacağı da merak ediliyor. Konuyu sürekli gündemde tutup yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Mebpersonel.com / Özel Haber

Yorumlar (2)
UMUT 3 yıl önce
duyarlılık gösterdiğiniz için çok teşekkür ederiz
emrehan 3 yıl önce
sözleşmeli ögretmenlerin haklarını savundugunuz için size teşekkür ediyor ve Allah sizden razı olsun diyorum... İnşAllah bu haksız durumu en kısa zmnda çözersiniz...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@