08.04.2019, 19:15 3869

Taşra'dan Ankara'ya Bir Açık Uçlu Sınav Örneği: Neden Hala Test?

Testin neden düşman olduğu değil bu sefer ki konu.

Çokça zaman kaybettik onunla.

Gerçi giden çocukların bilişi değil de zamanımız olsaydı daha yeğ olurdu.

Sadede geleyim:

Okul sınavları dönemi başladı.

Okuldan eve geldim.

Bilgisayarı açtım ve 40 dakikada 7 ve 8'lere yapacağım sınavı yaptım.

Evet, her iki sınıf düzeyine de aynı sınav.

Çünkü bu sınavı ilkokul 3 ya da doktora edebiyat (ya da Türkçe) öğrencisini de versem sorun değil.

Çünkü herkes kendi bağlamına ve dil yetkinliğine göre yanıtlar.

Ezber yok mu?

Yok.

Onsuz olur mu?

O var da ne oluyor? (Tabi bu onun gereksiz olduğunun imasıdır)

Sınavları bitirip yazıcıya yolladım ve çayımı içtim. (Yazıcının hızı, kağıdın doluluğuna, mürekkebin kalitesine göre değişir ve beni bağlamaz. Tabi ki renkli yazıcı! Yok yok pahalı değil, birkaç test kitabı fiyatında sadece.)

Bakmayın öyle laubali bir biçemde yazdığıma!

Bu sitede ilk yazımı yazdığımda olabildiğince eğitim bilimleri kelimeleri kullanıdım da gelen tepkilerin başında: Dil çok ağır oldu! idiydi...

Şimdi bu sınavda:

"Hocam, süre sorun olmuyor mu, değerlendirmede nesnellik nasıl oluyor vb sorular gelebilir ve bunlara vereceğim yanıt: Bunların önemsiz olduğudur.

Zira buradaki amaç sayısal sonuç elde edip "Çocuğum bu kadar aldın!" değil, süreç odaklı bir üretime dönüştürmektir süreci.

Bizim amacımız sayısal bir damgalama mı yoksa dili etkince kullanan ve "okuryazar" aşamasına ulaşmış bireyler mi yetiştirmek?

Neyse!

Sınav kağıdının sorularını ve görselini buraya yapıştırıyorum ama orijinal örneği için alttaki bağlantıyı tıplayıp kağıda ulaşabilirsiniz.

  1. Dünya, yaşam, edebiyat, kitap, çocuk, toplum vs. hakkında cevabını bilmek zorunda olmadığın 5 (beş) tane soru yazar mısın? Yukarıda saydığım alanlar dışında da soru yazabilirsin. Soruları yazarken sonuna kadar ifade özgürlüğüne sahip olduğunu bilmeni isterim. Bu özgürlük senin hakkın, benim verdiğim değil…(15)

  1. Dil öğretiminde uygulanan yöntemlerde senin mantığına uymayan ya da öyle değil de böyle olsa daha iyi olur dediğin bir şey var mı? Bence olmalı! Olumlu ya da olumsuz…. (10)

  1. Karşına daha önce gören ama geçirdiği hastalık sonucu görme duyusunu kaybeden bir kadın çıktı ve sana dedi ki: “Bana şu an içinde bulunduğumuz odayı betimler misin?” diye sordu. Ona odayı anlatır mısın? Kelimelerde cimri davranma! (5)

  1. Çocuk kitabı yazmak isteyen bir çocuksun. Çünkü sana göre çocuk yazarı olan yetişkinlerin yazdığı çocuk kitapları, sana çok da çocuğun hoşuna gidecek türden kitaplar olmadığını düşünüyorsun. Bana yazacağın çocuk kitabının içerisine neyi koyup neyi koymayacağını ve neyi neden koyup neden koymayacağını yazar mısın? (20)

  1. Sence bu sınav neden yapılıyor? Bunun yerine nasıl bir yöntemle öğrenciler daha sakin, istekli, verimli, yaratıcı, sağduyulu, zeka geliştiricili, orta sahadan basket atıcı ve çook güzel öykü yazımcı haline getirilebilir? (10)
  2. Bu resmin bir öyküsünü yazar mısın? (25)https://www.mebpersonel.com/images/upload/image_18.png
  3. F’de yazdığın öyküyü biçim, içerik, olay akışı, karakter çözümlemesi gibi yönlerden değerlendirir misin? (15)

Kağıdın orijinal dosyası: 7. ve 8. Sınıf-I Sınav.docx

Aydın MERAL

Instagram: eydinmeral

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@