Çevre sorunları uzaydan tespit edilecek

Çevre sorunları uzaydan tespit edilecek

Türkiye'den TÜBİTAK Uzay'ın da ortağı olduğu Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında desteklenen SEOCA projesiyle, Orta Asya'nın çevre sorunları uzaydan tespit edilebilecek. TÜBİTAK'tan yapılan açıklamaya göre, 14 ortaklı proje...

Türkiye'den TÜBİTAK Uzay'ın da ortağı olduğu Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında desteklenen SEOCA projesiyle, Orta Asya'nın çevre sorunları uzaydan tespit edilebilecek.
TÜBİTAK'tan yapılan açıklamaya göre, 14 ortaklı proje kapsamında çevre sorunlarının tespiti için yer gözlem teknolojileri kullanılacak. Projenin Türkiye'den TÜBİTAK UZAY ve Jeodijital firması olmak üzere iki ortağı bulunuyor.
SEOCA Projesinde, Orta Asya ülkelerindeki 50'ye yakın kurumdan 200 uzman bir araya geldi. Projede çevrenin etkin olarak gözlenmesi için yer gözlem teknolojilerinin kullanımı konusunda, Orta Asya ülkeleri Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Avrupa ülkeleri arasında önemli bir işbirliği kuruldu.

-Yüzey suları da izlenebilecek-

Son aşamaya gelen SEOCA Projesi, Almanya Berlin Teknik Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülüyor.
İki yıldır devam eden projenin ilk 18 ayında, 5 bölge ülkesindeki mevcut durumun analizi yapıldı ve ulusal değerlendirme raporları oluşturuldu. Daha sonra bu raporlar, ''Yer Gözlem Alanında Ulusal İhtiyaç ve Kapasiteler'' adı altında yayımlandı. Raporlarda, bölgedeki yer gözlem alanındaki verileri alan, işleyen, saklayan ve kullanan tüm aktörler belirtildi ve bu verilerin toplumun çeşitli kesimleri tarafından nasıl kullanılabileceğine dair değerlendirmeler yapıldı. Hazırlanan tüm bu raporlar, bölgedeki ilgili kurumlara ve Avrupa Komisyonu'na sunuldu. Yer gözlem alanındaki kapasitenin geliştirilmesi amacıyla eylem planları da proje kapsamında hazırlandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.