Türkiye’de Nesli Hiç Oluşmamış İki Kuşak: Z ve Alfa

Kravatlı, papyonlu, büyük yuvarlak gözlüklü, şık bluzlu eğitim tacirlerini arada bir gördükçe eğitimde gerçekten çok para döndüğünü tekrar hatırlıyorum. Üstüne bir de kişisel gelişimci hırsızları eklenince insan sömürmenin, bu ülkede çokça yayıldığını da düşünmeden edemiyorum.

Bir gün bunları bir belediye otobüsüne tıkıştırıp kentlerin lağımlarına sürülmüş Roman, göçmen, yoksulların yaşadığı bölgelere götürüp hadi bu insanları o sihirli simli sözlerinizle kurtarın bakalım, diyesim var.

Şapkadan tavşan çıkmasa da satılan mal geri alınamıyor maalesef.

Üç beş kalitesiz kitap okuyup üstüne bir de nereden alınırsa alınsın insana ne kattığı şüpheli eğitim sertifikalarından sonra ortalıkta dolaşanların ağzından düşürmediği "Z Kuşak geliyor, fırtınanın çocukları bunları, pozitifler, çılgınlar, dünyayı kurtaracaklar" laflarını duydukça kendime sinir konusunda daha çok kontrol etmeye başlamayı başarmış olsam da arada bir nüksediyor yine.

Açıkçası iyi kandırıyorlar.

Bağlamdan cımbızlanıp kitlelere yutturulan bu kuramların, sosyolojinin bağlamından koparılıp modalaştırılması, olası gelecek politikaların da yanlış yöne sapmasına neden olmaktadır.

Her şey ciks gidiyorsa değişime ne gerek var değil mi?

Like like like..

X, Y, Z kuşakları biyolojideki X ve Y kromozonuyla ilişkili bir eklenti değildir. 1995’ten sonra doğanlar illa şu özellikte olacak diye bir şey de yok.

Oluyorsa o zaman Somalili, Yemenli gençler dünyayı bilişime boğacaktır.

Kuşak tanımaları, Batı temellidir ya da kiminde Japonya üzerinden bağlamlandırılır.

Z kuşağının Z kuşak olabilmesi için Y kuşağının Y kuşağı gibi, Y’yi yetiştiren X kuşağının da X kuşağı gibi büyümesi gerekirdi.

Bunun olabilmesi için belki İngiltere gibi bundan 200 yıl önce Sanayi Devrimi, ABD gibi bir iç savaş yaşamamız gerekirdi.

Japonya ve Almanya gibi II. Dünya Savaşında iliklerimizde görmemiz gerekirdi ayrıca.

Biz de X Kuşak, doğru dürüst büyütemediği Y kuşağındaki çocuğu için iş, evlilik, hayırsız evlat(…) gibi dertlerle kara kara düşünürken X kuşak ise yeni yeni anne baba olmaya başlamış ve çocuk büyütmekte bilinçsiz ve sabırsız olduğu için  de çocukların eline televizyon kumandası ve telefon vererek başından savmaktadır. Ki bu baştan savma büyüyen kuşakta Alfa kuşağı olarak tanımlanmaktdır “Batı Sosyolojisi”nde.

Alfa Kuşağı’nın çoğunda akranlarla sosyal birlikte kurmakta zorlanan, anaokullarında zekalarının çok altındaki oyunlarla ailenin erozyonundan arta kalan zeka kırıntıları da yok edilip birinci sınıftan hemen sonra onları test yağmuruna tutacak olan X, Y, Z Kuşaklarına mensup öğretmenler tarafından zihinsel katliama tabi tutulacaklardır.

Z kuşak deyince zihninde fırtınalar kopan, yaşam enerjisi ile dolu, kendiyle ve toplumla barışık bireyler değil altın mı alsam, dolar mı alsam, evlensem mi, ev kiramı mı ödesem yoksa borsadan hisse mi alsam, KPSS nasıl geçecek… debelenmelerinde çırpınmaya çalışan insanları hatırlayın.

Bu gençler, okullarda çökertildi.

Çağa uygun olmaktan 200 yıl uzakta bu okullarımızda hiçbir kuşak olması gerektiği gibi yetişememiştir ve her kuşak bir önceki kuşağın sonucudur.

Öyle Elon Musk’ı, Tesla’yı, Xspace'i otantik yorumlarla süsleyip ardından youtuber olma hayalleri kurarak zengin olmayı düşlemek, çökmeye yakın bir kitlenin sosyal göstergesidir.

Üstüne her gün Twitter’da gündem olan Survivor güzellemelerinden sonra bir dönem popüler olan sanal çiftlik Farmville’de salatalık da yetiştirsek iş tamamdır.

LGS, TYT, AYT net ortalamalarını bir çağ atlama gibi görüyor muyuz?

Görüyorsak elimiz X kuşağının boğnuna..

Bunları dedim diye eski kafalı bir Y kuşağı mensubu oluyorsam kuşak tanımlarını kendi toplumsal değişimlerine göre oluşturan bazı ülkelerin kreşlerinde oyuncak kullanmadığı, bazı ülkelerde doğru dürüst tv kanalı olmadığı, sosyal medyanın yeni kuşaklara nitelikli kullandırtmak için yoğun sosyal/eğitsel çalışmalar yaptığını göreceksiniz.

Saldım çayıra Mevlam kayıra rahatlığa eskide kaldı.

Artık saldıklarınızın sosyal medya fenomeni olmak için kedi köpek kestiği, yaşlılarla dalga geçtiği, sınavları başarısız olunca intihar ettiği gibi durumlar var.

Okulda vermeniz gereken insani değerlerin yerine sınav başarısı beklentisi koyarsanız bunun suçlusu bir halta yaramıyor dediğiniz Z ve Alfa Kuşakları değil, öncekilerdir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.