04.01.2016, 11:23 5046

Ücretli öğretmen , benim maaşımı sorarsa ona ne cevap verecektim.

      Nietzsche’nin gündüz gözü ile eline fener  alıp ‘Tanrı'yı arıyorum!’, ‘Tanrı’yı arıyorum!’ haykırması gibi bende “Adaleti arıyorum!”, “Adaleti arıyorum!”  cümlesini bir deli gibi haykırmak istiyorum. Çünkü bugün çok öfkeliyim,bu gün çok doluyum. Çünkü bu gün adaletsizliğin dibini gördüm.
 
   “Adalet arıyorum!” Çünkü okulumda çalışan,benimle aynı işi yapan ücretli öğretmen kardeşimle sohbet ederken konu atama ve ücretli öğretmenlerin aldığı maaş konusuna geldi. Arkadaşım, “Hocam geçen ay bir hafta raporluydum 500 lira, bu ay da 800 lira maaş aldım.”  Ücretli öğretmen kardeşim ya benim maaşımı sorarsa ona ne cevap verecektim. Hemen ödev hazırlama bahanesi ile öğretmenler odasının dışına attım kendimi.
           Gittim boş sınıfımda penceren yağan kara baktım. Ve bu işin neresinde adalet var diye kendime sordum. Benimle aynı işi yapan öğretmen arkadaşımın maaşımın dörtte birine layık görülmesi kabul edebileceğim, içime sindirebileceğim bir hal değildir.Lakin Bu hal, hal değil.
 Neden arkadaşıma bu haksızlığı yapıyorlar? Beni neden arkadaşımın karşısında zor durumda bırakıyorlar? Arkadaşıma karşı zor durumdayım,utanıyorum.Bu işin suçlusu ben değilim deyip işin içinden çıkamam. Benim de karınca misali yapabileceğim bir şeyler olmalı deyip ücretli öğretmen kardeşlerimizin hakkını arama adına bir yazı yazma fikri belirdi ve ajandayı açtım sınıfımda yazdım.
  Çok öfkeliyim,çok doluyum. Benimle aynı işi yapan öğretmen arkadaşıma neden bu muamele reva  görülüyor?  Devletim neden beni zor durumda bırakıyor bir meslektaşımın karşısında. Oysa devletim çok iyi biliyor ki: “Devletler adaletle yaşar.” Maalesef devletimin eğitim politikaları çok iyi bildiği bu adalet ilkelerini hayatta geçirememiştir.
  Büyük şairin dediğini yaptım:”Durdum ve düşündüm.” Kendimi ücretli öğretmen kardeşlerimin yerine koydum. Değil kadrolu öğretmen arkadaşımın,okulumdaki hizmetli ağabeylerin bile bu ay 1300 liraya çıktı asgari ücretimiz demesine ne çok üzülürdüm.Sonra devletim bana da okulumdaki hizmetli kadar değer verse keşke diye düşünürdüm. Elbet onların hakkı keşke devletimin imkanları fazla olsa daha fazla alsalar.Ben de okumasaydım alabilirdim demek bu asgari ücreti. Sahi ben neden okudum ki? Tabi ki öğretmen olup önce güzeller nesiller yetiştirmek için. Bunun içinde hayatımı ikame edebileceğim ve kafamın rahat olacağı bir ücrette benim doğal hakkım. Ama benim maaşım 500 ile 800 lira arasında değişiyor.Elimden bir şey gelir mi? Hayır gelmez. Sadece adalete olan inancın kırılıyor ve hayallerim sessiz sessiz ölüyor. Sonra içim acır,burkulur elden gelen bir şey yok diyerek çalışmaya devam ederdim.
        Devletimizin bu kırıcı,üzücü ve iç burkan tablodan bir an önce kurtulması dileğiyle. Ücretli öğretmen kavramının en kısa zamanda ortadan kalması temennimdir. Bu da olmuyorsa en azından ücretli öğretmen kardeşlerimizin 1300 lira asgari maaştan faydalanmaları  ve sigortalarının da tam yatırılması olmalıdır,olabilmelidir bunu oldurabilmeliler.
 
                 Bütün öğretmen kardeşlerimin eşit işe,eşit ücret alması en büyük isteğimiz. O zaman bizler de kardeşlerimize karşı hicap duymamış oluruz.  
Nihat ARAS/WWW.MEBPERSONEL.COM
 
Mail: nihattt76_@hotmail.com
https://twitter.com/Nih4t4R4S
Yorumlar (23)
Ölmezsin. 5 yıl önce
Ücretli öğretmenlik yapanlara sesleniyorum.yapma.git başka bir isi asgari ucretle yap.o zaman bakalım devleti yonetenler ne yapacak o kadar ogretmen acigi olusunca.kendi ayaginiza ve atanmayanların ayağına sıkıyorsunuz.o 500 -800 TL yi almayınca ölmezsin korkma.kendine inan ,güven başka ne iş yaparsan yap en az onun kadar kazanırsın zaten .eger korkuyorsanda zaten sen ölmüşşün.ruhuna fatiha.
ya bırak 4 yıl önce
öğretmenler odasında 2 saat ek ders için kavga eden ayda kurslarla 4.500 tl alan öğretmenleri gördükçe şaşırıyorum. zevk için ücretli yapıyorum. eşim kadrolu, ben de keyfimden takılıyorum. siz hafta sonu kursları ve 30 saat ders almak için savaşmazsanız bu memlekette kadro açılır. lakin eşimde dahil doymayı ve şükretmeyi bilmiyorsunuz öğretmenler olarak...
ölmezsinn 5 yıl önce
Evet hocam, ölmeyiz tabi ki bunun bilincindedir birçok ücretli öğretmen, lakin bu konu böyle cozulmez. Biz yapmazsak ogrdtmsnlik okumYanlara yaptırılacak bu is ki su halde bile yapanlar var ve bu duruma itiraz eden veli yok.idareci yok , kadrolu ogretmen de yok.onlari suclayamam tabi ki ama bu sorun cozulecek ise bizim ucretli öğretmenliği birakmamizla cozulmez.toplum destek olmalı.
SINIFÇI 5 yıl önce
haocam 4 yildir atama bekliyorum.kiradayim aylik kira 450 tl kyk borcumu odeyemiyorum. anna babama bakmak zorundayim onlarda yaşli artik.yani̇ çok mecbur olmasam yapmicam ama ne çare mecburumn mecburrr.
NİETZSCHE 5 yıl önce
değerli meslektaşım 8 yıldır bir lisede çalışıyorum. atandığım günden beri ataması yapılmayan kardeşilerimin hakkını arıyorum. her fırsatta tepkimi ortaya koyuyorum. paralel yapının soruları çaldığı, devletin bu olaylara sessiz kalışını büyük bir üzüntüyle izledim. ve yine köprüyü geçen emekçi arkadaşlarımızın geride kalanlara tepeden bakmasını ve emek mücadelesinde onları yalnızlaştırdığını da unutamıyorum. tecrübelerime dayanarak paylaştığın dokunaklı yazı ile ilgili şöyle bir analiz yapabilirim. senin atanmış olma ihtimalin çok zayıf, bunu atanmış biri yazmamıştır. bir pencereden dışarı bakıp arkadaşının aldığı ücret üzerinden adaleti sorguluyorsa bir dönem ücretli çalışmış ve bu haksızlığı kabullenememiştir. yazının paylaşıldığı tarih itibariyle de yani hala atanamadı sonucuna varıyorum. yine de yazı için teşekkürler. emeklerin sömürülmediği günler dileğiyle...
NİHAT ARAD 5 yıl önce
sevgili kardeşim inan 4 yıldır bu görev yapıyorum. sana mebbis bilgilerimin fotoğrafını gönderebilirim. hiç ücretli çalişmadim ilk sene atandim. ama inancin olsun sizin derdinizi kendime dert ediniyorum. sizin hakkinizi savunmak boynumuza borç.


bu satirlari bu kardeşlerimin zor durumlarini bilerek yazdim. çünkü hayatım boyunca bir ailenin sorumluluğu hep benle büyüdüm. aileye bakmak ne demektir çok iyi bilirim.

bu yazayı yazan nihat aras ben.
lise mat 5 yıl önce
olmezsin diyen arkadasa sonuna kadar katiliyorum ucretli calismayin
ücretli sınıfçı 5 yıl önce
hocam kesınlıkle dogru .az bıle anlatmışsınız .neler cektıgımızı bır Allah bırde bız bılıyoruz.ahhhhhh ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh Allah bızı bu dertten kurtarsın inşAllah.anlatılmaz bır duyuguuuuuuuuuuuu.öğrencılerıne ve velılerıne ücretli oldugunu soyleyememek ayrı bır dertttttttttttt
ücretli sınıfçı 5 yıl önce
katılıyorum size.velilere diyemiyoruz ücretli olduğumuzu .o zaman bizlerede tam ücret verin .adaletli bir ülke de yaşıyorsak bu mu adalet, köle anlayışı mı
sınıf 5 yıl önce
yarrım gun bıule yatmayan sıgorta kar tatılı bu tatılı şu taatılı hocam sız ücretli mısınız ayyyyyyy?gıbı sorulardan sorunlardan bıktık artık bızı duyun atayın çok magduruz sınıfçılar olarak.sınıfa 5000 kadro verın hayattan bıktık ya.genşçlığiğmiz gıttı Allahtan korkun.
mezun öğretmen dururken formasyon dağıtanlar!.. 5 yıl önce
ücretli öğretmenlik çok kötü bir şey kelimelerle anlatamam o kadrolu olanların bakışlarını. ancak 1 sene dayanabildim ve şimdi başka bir işte çalışıyorum. ayda 250 lira aldığımızı biliyorum tatil diye ve başka işe de giremezsin çünkü 15 günlük bir işi kim verir size... evliyim ve ailemi geçindirmek zorundayım mecbur bütün ideallerimi bir kenara bırakıp satış danışmanlığı yapıyorum. Allah kimseyi çaresiz bırakmasın çok değerli öğretmen arkadaşlarım ve eminim bir gün karşılığını alacağız bu çektiklerimizin.
TÜRKÇE 5 yıl önce
öğretmenlere ne kadar değer verdi̇kleri̇ ortada bi̇r hi̇zmetli̇ kadar değer görmüyoruz bi̇ze bunlari layik görenlere bu adaletsi̇zli̇ğe sebep olanlara hakkimi helal etmi̇yorum.
adil 5 yıl önce
Helal olsun. Gönül temiz olunca panzehir akar.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@