Antalya'da öğrencilerin sütten zehirlendiği iddiası

Antalya'da öğrencilerin sütten zehirlendiği iddiası

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, öğrencilerin sütten zehirlendiği yönündeki iddialarının ardından inceleme yapılması için talimat verdiğini, inceleme sonuçları resmi olarak gelene kadar şehir merkezi ve ilçelerinde süt dağıtımının...

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, öğrencilerin sütten zehirlendiği yönündeki iddialarının ardından inceleme yapılması için talimat verdiğini, inceleme sonuçları resmi olarak gelene kadar şehir merkezi ve ilçelerinde süt dağıtımının durdurulduğunu bildirdi.
Vali Altıparmak gazetecilere yaptığı açıklamada, süt dağıtımı yaptıktan sonra bir süre sonra çocuklardan şikayetler aldıklarını belirtti.
Altıparmak, Antalya kent merkezindeki 2, Manavgat'ta ise 1 okuldan toplam 80 öğrencinin hastaneye kaldırıldığını, bunlardan 13'üne serum takıldığını söyledi.
Çocukların hastaneye karın ağrısı şikayetiyle geldiğini, ancak doktorların bunun zehirlenme belirtisi olmadığını söylediklerine dikkati çeken Vali Altıparmak, ''Sağlık Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerini inceleme yapmak için görevlendirdim. Sütlerin 4'üncü ayın 18'i ile 20'si arasında dolumları yapılmış. Son kullanma tarihleri de 8'inci ayın 27'sinde doluyor. Yani tazelik konusunda bir sıkıntı yok'' dedi.
Doktorların, çocukların aç karna süt içtikleri için mide bulantısı olabileceğini söylediklerini ifade eden Vali Altıparmak, ''Biz sorunsuz olarak süt dağıtımını tamamlamak istiyorduk ama ilk gün olabilir diyoruz. İnceleme sonuçları resmi olarak elimize gelinceye kadar Antalya merkez ve ilçelerinde süt dağıtımını durdurduk. Resmi tahlil sonuçları geldiği zaman tekrar dağıtıma başlayacağız'' diye konuştu.
Aynı sütü kendisinin de içtiğini kaydeden Altıparmak, ''Ben de içtim aynı sütten, siz de içtiniz. Gazetecilerden hiç karnı ağrıyan oldu mu- İhaleyi kazanan firmanın sahibiyle konuştum o da çok üzgün olduğunu söyledi. Çok titiz davrandığını, özellikle hassasiyet gösterdiğini söyledi'' dedi.

-''Okulda bir daha süt içtirmem''-

Antalya'da ''Okul Sütü Programı'' kapsamında dağıtılan sütten zehirlendiği iddia edilen öğrencilerin aileleri de hastane önünde gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Hakkı Tatoğlu İlköğretim Okulu 1'inci sınıf öğrencisi Nurşin Aydın'ın babası Ahmet Aydın ise, dağıtılan sütlerin incelenmediğini iddia etti. Sütlerin son kullanma tarihlerinin geçmiş olabileceğini öne süren Aydın, ''Ben evde çocuğuma süt veriyordum şimdiye kadar hiçbir şey olmadı. Bu çocuklara süt veriliyorsa, sütler tahlillerden geçmeliydi. Bundan sonra okulda bir daha süt içtirmem. Ben çocuğu zehirlenmesi için okula göndermiyorum'' dedi.
İlköğretim 2'nci sınıf öğrencisi Yalçın Turan Taşpınar'ın amcası Oğuz Taşpınar, yeğeninin sabah okulda dağıtılan sütten içtiğini söyledi. Öğretmenlerin kendisini arayarak ''Yeğeniniz zehirlendi, hastanede tedavi görüyor'' dediğini belirten Taşpınar, yeğenine serum takıldığını ve tedavisinin sürdüğünü ifade etti.
Aynı okulun 2'inci sınıf öğrencisi İsmail Kılıç ise sabah süt içtikten sonra midesinin bulanmaya başladığını ve kustuğunu söyledi. Sınıftaki 9 arkadaşı ile hastaneye getirildiğini belirten Kılıç, okulda bir daha süt içmeyeceğini ifade etti.
(SE-BEK-TNC-DEL)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.