Kardeş okulun oyuncakları Van'a ulaştı

Kardeş okulun oyuncakları Van'a ulaştı

İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin topladığı oyuncaklar, 5 yıl önce kardeş okul ilan ettikleri Van merkeze bağlı Yukarı Bakraçlı Köyü İlköğretim okulu öğrencilerine dağıtıldı. İstanbul Özel...

İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin topladığı oyuncaklar, 5 yıl önce kardeş okul ilan ettikleri Van merkeze bağlı Yukarı Bakraçlı Köyü İlköğretim okulu öğrencilerine dağıtıldı.
İstanbul Özel Saint-Joseph Lisesi 5 yıl önce kardeş okul ilan ettikleri Van merkeze bağlı Yukarı Bakraçlı Köyü İlköğretim okulu öğrencilerini depremden sonra da unutmadı. Okulun öğretmen ve öğrencileri kardeş okullarındaki öğrenciler için 15 Mart-15 Nisan 2012 tarihleri arasında oyuncak toplama kampanyası düzenlendi. Oyuncaklar, öğrencilerin daha önce ahşaptan yaptırdıkları ve ''Nuh'un Gemisi'' adını verdikleri model gemide toplandı.
Toplanan oyuncaklar model gemi içinde Van'a ulaştırıldı. Vinçle okulun bahçesinde ulaştırılan gemideki oyuncaklar İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Gıyasettin Subay, Saint-Joseph Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından öğrencilere dağıtıldı.
Gazetecilere açıklama yapan Saint Joseph Lisesi matematik öğretmeni Yaprak Bener Chapdelaine, Van'da yaşanan depremlerin büyük bir ulusal acı olduğunu, bu acıyı paylaşmak adına 5 yıl önce kardeş okul ilan ettikleri bu okula depremden hemen sonra çeşitli yardımlar gönderdiklerini söyledi.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı da düşünerek buradaki çocukları nasıl mutlu edebileceklerini düşündüklerini ifade eden Chapdelaine, ''Sembol olarak 'Nuh'un Gemisi'yle büyük bir kampanya düzenleme kararı aldık. Kampanyamıza inanılmaz sayıda insan destek verdi. Gemideki oyuncakların dışında Türkiye'nin farklı yerlerinden 83 koli oyuncak geldi. Önemli olan buradaki çocukların yüzlerindeki o mutluluğu görmekti. Sponsor şirketlerimizin desteğiyle gemiyi buraya kadar getirdik. Getirilen oyuncaklar Van'ın diğer okullarındaki öğrencilere de dağıtılacak. Öğrencilerimiz üzerlerindeki o korkuyu atsınlar istedik. Oyuncaklarına sarılıp depremin verdiği o travmayı atlatmaları için yardımcı olabilirsek ne mutlu bize'' dedi.
''Nuh'un Gemisi'' fikrinin nereden geldiği sorusuna Chapdelaine, okulları bünyesinde Doğa Bilimleri Merkezi'nin bulunduğunu ifade ederek, ''Bu merkezimizi işin içine katalım dedik. Yardım eli, insanlığı kurtarma gibi o kadar çok fikir girdi ki işin içine, Nuh'un Gemisi projesi o şekilde doğdu. Bunu en görsel ve herkesin ilgisini çekebilecek şekilde okulumuzun marangozu tarafından bu gemi yapıldı. Gemi yapılmışken buraya getirmemek olmaz'' diye konuştu.

-''Amaç çocukların yüzünün gülmesiydi, gerçekleşti''-

Yukarı Bakraçlı İlköğretim Okulu Müdürü Hakan Mutlu da öğrencilerini sevindiren kardeş lisenin yönetici, öğretmen ve öğrencilerine teşekkür etti.
Bir fikirle ortaya çıkan bu kampanya sayesinde öğrencilerinin yüzlerindeki sevincin kendilerini de mutlu ettiğini dile getiren Mutlu, ''Kardeş okulumuzun gayreti bizim de çabamızla model gemi olan Nuh'un Gemisi köyümüze kadar geldi. Çocuklarımız model bir gemi görmüş oldular. Onların heyecanı ve gözlerinin içindeki sevinç farklıydı. Amaç çocukların yüzünün gülmesiydi ve bu da gerçekleşti'' dedi.
Saint Joseph Lisesi öğrencisi Muratcan Sabuncu ise böyle bir kampanyanın içinde bulunarak, kardeşlerinin sevincini gördüğü için çok mutlu olduğunu söyledi.
Öğrencilerden Ceren Sezgin ise ''Çok mutlular ve oyuncak bir çocuğun sevgiden sonra en fazla ihtiyaç duyduğu şey. Deprem buralara çok hasar verdi. Ama çocuklar yine de umutlular. Ben kardeşlerimin büyüyünce çok iyi yerlere geleceğine inanıyorum'' diye konuştu.
(İÖ-STK-SFD)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.