17.01.2017, 13:39 1664

YENİ MÜFREDAT ŞU SORULARA CEVAP VERİYOR MU?

YENİ MÜFREDAT ŞU SORULARA CEVAP VERİYOR MU?

Yaklaşık beş yıldır köşe yazıları yazan bir eğitimci olarak üzerinde en fazla durduğum husus müfredat meselesi oldu. Hatta ben bu duruma “müfredat krizi” diyorum. Bunun için defalarca vurguladığım bir husus vardı: Milli Eğitim Bakanlığı atama ve yer değiştirme için harcadığı mesainin yarısını müfredata ayırsa çok daha hayırlı bir iş yapmış olur. Ben müfredattan bahsederken sendikaların ana gündemi “enişte bacanak atama meselesi” idi. Bunu da burada söylemek zorundayım.

Neyse nihayet müfredat gündeme geldi. Detaylı analizler yapmak zorundayız. Bu sefer ıskalamamalıyız.

Müfredat krizini çözecek değişikliğin şu sorulara cevap vermesi gerektiğini düşünüyorum. Öyle peşin peşin “detaylarda çocukları boğmamak lazım”, “sadeleştirme iyidir” falan demeyin.

Dünyada kaç tane Müslüman ülke var?

Peki, kaç tane Türk devleti var?

Ahıska Türklerinin vatanı neresidir?

Kırım bizim neyimiz olur?

Sivastopol, Fizan, Kut’ül-Amare, Çanakkale, Mostar sana ne hatırlatıyor?

Azerbaycan halkına ne denir?

Peki ya Kırgızistan’da yaşayan millete ne denir?

Doğu Türkistan halkının acıları senin de acıların değil mi?

Ortadoğu neresi? Kime göre Ortadoğu?

Gabon, Senegal, Somali “çok ama çok mu uzak?”

Bize uzaksa İngilizlere nasıl yakın oluyor?

Kurtuluş savaşında kiminle savaştık?

Yunanistan “komşu” ise Suriye “yakın komşu” olmuyor mu?

Çok mu soru sordum? Ne o işler Arapsaçına mı döndü? Yoksa Türk saçı mı deseydim.

Sahi Arapların saçı kıvırcık, karmakarışık ve ten renkleri simsiyah mı?

Bir de “Araplar bizi sırtımızdan vurdu” diye bir martavalı duydun mu? Çok mu duydun? Allah Allah, ne zaman ve kim bizi sırtımızdan vurdu diye hiç sordun mu? Araplar sırtımızda vurdu ise İngilizler, Yunanlar, Rumlar, Fransızlar ve dahi cümle Batılılar alnımızdan, sırtımızdan vurmadı mı?

Türkmen ne demek? Aslında sormak istediğim şu; Türkmen ile Türk’ün arasında yalnızca bir fark söyler misin?

Azeri değil Azerbaycan Türk’ü, Özbekistan Türk’ü, Kırgız değil Kırgızistan Türk’ü, Kazak değil Kazakistan Türk’ü, hatta Türkmen değil Türkmenistan Türk’ü vardır diyecek mi yeni müfredat? Yani hepsi Türk’tür ve sadece yaşadığı topraklar farklıdır tezi ile birliğimiz temelleri atılabilecek mi?

Azeri aldatmacası bir Urus-Pers tezgâhı olduğunu müfredatın kazanımları arasında görebilecek miyiz?

Algı yönetim merkezlerince algıları dumura uğratılmış gençlere öğretilen ve parçalanmayı önce beyinde başlatan şu hususlara çare var mı yeni müfredatta:

Akşam haberleri seyrederken defalarca duymuş olmalısınız, Kuzey Irak diye bir yerden bahsediyorlar. Kuzey Irak ne demek? Irak parçalandı, kuzeyinde bir devlet kuruldu da bizim haberimiz mi yok? Kuzey Irak deyince Irak’ın bölünme sürecinin zihnimize yerleştirilme işlevi olduğunun farkında değil misin? Kuzey Irak değil; Irak’ın kuzeyi.

Suriye’de başlayan iç savaşın ilk günlerinde algı yönetim merkezleri bir şey daha üfürdü; Kuzey Suriye. Bu şu demekti genç adam: “Biz Suriye’nin kuzeyinde bir devlet kuracağız zihninize iyi yazın.”

Bir şey daha olmalı ve bu çok mühim: Ümmet ne demek? Avrupa Birliğinden bahseden kitaplar neden ümmet gibi bizatihi birlik demek olan bir kavramdan bahsetmez.

Bilim denince yine Batılılar mı gelecek akla yeni müfredatta? Batılı bilim adamlarının isimlerini bilen gençler atalarının bilimsel gelişmeler olurken yan gelip yattığını mı zannedecekler yine yeni müfredatta?

Yani şunu demek istiyorum 

Aynştayn’ı tanır mısın? Güzel, tanıyorsun yani. Peki, el-Cezeri’yi duydun mu hiç? Peki ya İbn-i Sina’yı? Mimar İbrahim Efendi’yi ve dünyanın ilk denizaltısını hiç duydun mu? İlk denizaltı ile Mimar İbrahim Efendi’nin ne alakası mı var?

Demem o ki: Bunlar geçecek mi yeni müfredatta?

Yunan adalarını duydun mu?

Ne kadar tuhaf değil mi? Yüzlerce yıl bizim egemenliğimizde bulunan adalara “Türk adaları” ya da “Osmanlı Adaları” demek kimsenin aklına gelmiyor ama bizim olan adalar basiretsizlik ve korkaklık neticesinde Yunanlılara peşkeş çekildikten sonra bir anda Yunan adaları oluyor! Hayret ki hayret! Ege adaları onlar! O halde bu adalardan bahseden yeni kitaplarımız yani yeni müfredatımız hangi kavramları kullanacak çok önemli.

Yeni müfredatta Avrupa denince “medeniyet”, Paris deyince “romantizm”, ABD denince “teknoloji” mi anlaşılacak yoksa şu konulara da yer verildi mi?

1492 yılında Kristof Kolomb'un ayak bastığında nüfusu 8 milyon olan Arawaks yerlilerinin sayısı 22 yıl içerisinde 28 bine indi. Güney ve Orta Amerika'da İspanyollar tarafından gerçekleştirilen bu katliamların rakamı en az 7 milyondur. 7 milyon insan katledildi.

İngiltere sömürmek amacıyla girdiği Hindistan'da 1876 yılına kadar ne kakar insanı katletti? Yine Kenya'da bu rakam ne kadar?  Avustralya kıtasını ele geçirdiklerinde ise yerli halk olan Aborjinlerin 300 bin olan nüfusundan sadece 45 bin kaldı. 255 binden fazla yerli halk Aborjin, yani o toprakların esas sahipleri katledildi.

Charles De Gaulle döneminde (1954-1962) döneminde Fransızlar 1 milyon Cezayirliyi katlettiler. Hani şu romantizm denince akla gelen Paris’in başkenti olduğu Fransa devleti tarafından 1 milyon Müslüman katledildi.

Irak’ta 1,5 milyon insanı katletti ABD. Suriye’de 400 bin insan öldü ve ölmeye devam ediyor.

Yani yeni müfredat, yakın tarihi de içine alacak şekilde genişletilip ve "Batılılar ne der" mantığının üstesinden gelebildi mi acaba?

Batı’ya Cemil Meriç’in derinliğinde yeniden bakmalı yeni müfredat.

Mesele uzun şimdilik bu kadar yeterli inşallah devam edeceğim.

 

Yorumlar (12)
Mehmet Akif Ateşalp 3 yıl önce
Güzel bir değerlendirme olmus. Müslümanlara unutrurulan iki kavram var ümmet ve cihat
Mustafa Kaya 3 yıl önce
Bütünüyle çok güzel bir değerlendirme. AB değil İslam Birliği(D8) hem de derhal!..Hemen bazıları soracak yahu bu islam ülkelerinin hali içler acısı hem araplar bizi arkadan vurdu hem iran şii bizi sevmez!.. Yıllardır bu fitneyle birbirimizden uzaklaştırdılar. Evet elimizdeki malzeme bu islam ülkeleri zayıf da olsa ayriliklarimizda olsa mecburuz onlarla birlik kurmaya! Eğer acele etmezsek islam dünyası diye bir dünya da kalmayacak.islam ülkelerini beğenmeyenler stratejik ortak vahşi kapitalist siyonist milyonlarca müslümani katleden abd yi yada sözde medeniyetin beşiği olan ve daha1995 yılında bosna da binlerce muslumani katleden ve pkk ya sınırsız destek olan AB ile işbirliği yapsın!!!..
Emin Uluçay 3 yıl önce
Son yıllarda okuduğum güzel bir makale olmuş, öncelikle emeğinizden ve duyarlılığınızdan dolayı şükranlarımı sunuyorum. Tespitler mükemmel. Müslüman Türk toplumunun dileği, temennisi ile birlikte özlemi ve beklentilerini özlü ve uygun bir üslup içerisinde ifade etmenizden dolayıda ayrıca teşekkür ediyor, Milli Eğitim bakanlığı inşAllah sesinizi ve ızdırabınızı duyması içinde duâ ediyorum. Kısaca benim anladığım kadarıyla aslımıza, kendimize, benliğimize bir dönüş, Yerli ve Millî bir eğitim sistemi ve proğramı. Allah sizden ve sizin gibi düşünüp, düşüncelerinide uygun bir biçimde paylaşıp seslendiren kullarından razı olsun.
Elbette sizin gibi tarihi, millî şuura sahip ve duyarlılığı olan kardeşlerimizin önünü açmak yerine sesini kısmak ve kesmek için özünden kopmuş bedbahtlar yolunuza ve yorumlarınıza hain ve kahpece saldırı, alaycı üslup ve sinsice, düşmanca karşı bir yaklaşım içerisinde olabilirler.
Ne mutlu ülkesi ve milletinin aydınlık geleceği için duyarlılık duyanlara, özü ve sözü bir olana. Vesselâm
Muzaffer Hoca 3 yıl önce
Eline saglik, sorular bizler ve akibetimiz icin, Marslılar veya Fransızlar tarafından yarım yamalak kör topal bakılsa da, onemli sorular... Zihin kodlarimizi çözüp yeniden toparlamamız gerek, yoksa mazAllah bizden önce Marsa gidecek "ileri toplumlar"
Kısa bir anektod; geçen gece Fatih Altayli Teke programinda
Muzaffer Hoca 3 yıl önce
bir Astrolog Prof. Müfredattan Darvinizmin kaldırıldığı iddiası üzeeine diyorki-yazıkki biz islam toplumları hala Koperniğin gerisindeyiz hala anlayamamışız- Baylar anayasa görüşmelerini de tiye alıp kendi konuları olan uzay araştırmaları ve astroid madenciliginin bizi kurtaracağını ima ediyorlar...Not: 5. Sınıflara doğruysa Astroloji dersi koacakmış....Selamlar...
Halil İbrahim Hoca. 3 yıl önce
Enis Bey kaleminize sağlık. Çok doğru tespitleri yazmışsınız. İnşAllah yeni müfredat artık milli olur.
Marslıya gelince ard niyetli olduğu belli. Meclisteki kürsüyü kıran zihniyet. Allah şerlerinden korusun. Amin
Ali 3 yıl önce
Çok doğru tespitler. Kaleminize saglik
Mehmet Zeki AYDIN 3 yıl önce
Tebrik ediyorum. Harika sorular. Ama bu sorulara kim cevap verecek?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner460
Günün Anketi Tümü
Uzaktan Eğitim'e En Hazırlıklı Okul Sizce Hangisi ?
Uzaktan Eğitim'e En Hazırlıklı Okul Sizce Hangisi ?
banner465

Gelişmelerden Haberdar Olun

@