15 Bin Öğretmen Ataması Asla Kabul Edilemez

15 Bin Öğretmen Ataması Asla Kabul Edilemez

Milli Eğitim Bakanlığı'nın gerçekleştireceği 15 bin öğretmen ataması kesinlikle kabul edilemez.

 Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz gün bakanlar kurulu kararı ile 15 bin öğretmen atanacağını açıkladı ve Milli Eğitim Bakanlığı'na gerekli talimatın verildiğini bildirdi. Milli Eğitim Bakanlığı 23 bin civarı öğretmeni açığa almıştı. Öte yandan FETÖ'nün özel okullarında görev yapan 21 bin öğretmenin lisansı iptal edilmişti. Sadece darbe girişimi sonrasında 44 bin öğretmen açığı oluşmuştu. Ayrıca MEB, Eylül ayında darbe girişiminden önce de 14 bin öğretmen ataması yapmayı planlamaktaydı.

 Bütün bu veriler göz önüne alındığında toplamda 58 bin öğretmenin atanması gerekiyordu. Atama bekleyen öğretmenlerin talebi de yıllarca FETÖ terör örgütü üyelerinin hırsızlık ve hülle ile öğretmen olarak atanmasından dolayı başbakan ve hükümetten oldukça yüksek bir atama beklentisi içerisindeydi. Başbakan Yıldırım'ın dünki açıklamaları atama bekleyen öğretmenlere darbe oldu ve ataması yapılmayan öğretmenler bu karara tepki gösterdi. Özellikle bazı haber kaynaklarında bu sayının ''Müjde'' olarak açıklanması atama bekleyen öğretmenleri çileden çıkarmaya yetti.

 Geçtiğimiz haftalarda Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 20 binin üzerinde öğretmen ataması yapılması konusunda söz vermişti. Öte yandan yine Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı Yusuf Tekin 22 bin dolaylarında öğretmenin atamasının yapılacağını açıklamıştı. En önemlisi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 25-30 bin öğretmen ataması yapılacağı yönünde açıklama yapmış olmasıydı. Atama bekleyen öğretmenler bu sayının daha da artmasını ve 50 binlere ulaşmasını beklerken 15 bin öğretmenin atanacağı haberi en hafif tabir ile hayal kırıklığına yol açtı.

 Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım ve hükümet Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, MEB müsteşarı Yusuf Tekin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını boşa çıkarmış olacak. Bu konuda öğretmenler sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına binaen halkın başkanından konuya müdahil olmasını ve bu talihsiz hatadan geri dönülmesi için adım atmasını bekliyor. Bakanlar kurulu ve başbakan Binali Yıldırım'ın neden böyle bir karar aldığının nedeni de bilinmiyor.

 Eğer gerçekten 15 bin öğretmenin ataması gerçekleştirilirse atama bekleyen öğretmenlerin atanması oranı %3.6 olacak. Yani bu rakam yuvarlak olarak kabul edilip %4 olarak düşünüldüğünde her 100 öğretmenden 96'sı işsiz kalacak. Yaklaşık 3 hafta önce gerçekleştirilen darbe girişiminde bütün Türk milleti olarak tankların önüne yatan, vatanına sahip çıkan vatandaşlar arasında öğretmenler de vardı. Bütün bu badirelerin üzerine hem de MEB'de on binlerce öğretmen açığı varken Eylül ayında atama bekleyen 414 bin öğretmen için 15 bin atamanın reva görülmesi neye işarettir, bilinmiyor.

 Süreci endişe ile takip edip siz değerli atama bekleyen öğretmenlerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Eğer açıklandığı gibi bir atama yapılacak olursa da Cumhuriyet tarihinin işsiz öğretmen rekoru da bu yıl yaşanmış olacak ve işsiz öğretmen sayısı atamadan sonra 399 bin olarak gerçekleşecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum