2010 Yılında Atanan Yaklaşık 50 Bin Öğretmenin Durumu ne?

2010 Yılında Atanan Yaklaşık 50 Bin Öğretmenin Durumu ne?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2010 KPSS ile atamasını yaptığı yaklaşık 50 bin öğretmenin akıbeti ne olacak?

 Geçtiğimiz gün 2010 Kamu Personel Seçme Sınavı(KPSS)'nın Genel Yetenek Genel Kültür(GYGK) kısmı iptal edilmişti. Bilindiği üzere 2010 yılında Eğitim Bilimleri testi soruları çalınmış ve sınav tekrarlanmıştı. Aradan 6 yıl geçmesine rağmen mahkeme GYGK kısmını da iptal etmiş oldu.

 2010 KPSS'nin iptal edilmesi ile birlikte o yıl KPSS puanı ile yapılan atamalara gölge düşmüş oldu. Bakanlıklar, devletin çeşitli kurum ve kuruluşları yasal olarak geçerli olmayan bir sınavın puanı ile atama yapmış durumuna düştü. 2010 KPSS ile de yaklaşık 150 bin kişinin(öğretmen, hemşire, mühendis vb.) atamasının yapıldığı öğrenildi.

 Yapılan bu atamaların yaklaşık 3'te 1'ini yani 50 bin civarındaki kadroyu MEB kullandı. Bakanlık 2010 KPSS puanı ile yaklaşık olarak 50 bin öğretmenin atamasını gerçekleştirdi. MEB'in yaptığı bu atamalara da GYGK sınavının iptal edilmesinden sonra gölge düştü.

 Peki 2010 yılında atanan öğretmenlere ne olacak?


 Devlet Personel Başkanlığı(DPB), 2010 yılında yapılan atamalar için olağanüstü toplandı. Yapılan bu atamalara çözüm yolu aranarak hakkı ile devlet memuru olanların haklarının korunması konusunda bir dizi önlemler alınması bekleniyor.
 
 Öte yandan KPSS-B grubunda 6 bin, Öğretmenlikte 3 bin dolaylarında adayın KPSS sorularının çalınması sürecine doğrudan veya dolaylı karıştığı ve 9-10 bin kişinin zaten belirlendiği belirtiliyor. Bu durumda soruları çalanlarla çalmayanların ayrımının da iyi yapılamama ihtimali ile sınavın tekrarlanacağı da gündeme gelebilir. ''Verilen hak geri alınmaz'' maddesini de Danıştay emsal bir kararla işlevsiz kılmıştı.  Sınavın tekrar edilmesi ile gerçekten hak edenler ile hırsızların daha iyi ayrılabileceği düşünülüyor. Öte yandan sınavın tekrarlanması durumunda 2010 yılında sınava giren adaylardan isteğe bağlı ve memur olanların tamamının sınava alınması ve sınavın önümüzdeki sene gerçekleştirilmesi gerektiği düşünülüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
18 Yorum