2016 KPSS/ÖABT Puanı ile Kaç Bin Öğretmen Atanacak?

2016 KPSS/ÖABT Puanı ile Kaç Bin Öğretmen Atanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı 2016 yılı KPSS ve ÖABT sonuçlarına göre ne kadar öğretmen ataması yapacak?

 Milli Eğitim Bakanlığı bilindiği üzere her yıl Şubat ve Ağustos aylarında olmak üzere iki defa öğretmen ataması gerçekleştiriyor. 2016 yılı KPSS/ÖABT puanları esas alınarak yapılacak öğretmen atamaları sözleşmeli öğretmenlik ve Ağustos-Eylül döneminde atama yapılmayacağı yönündeki haberlerle gölgelenmişti. Son dönemlerde Ak Parti'den yapılan açıklamaya göre Eylül ayında sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştirilecekti ve yine bazı iddialara göre 2017 Şubat döneminde 30 bin öğretmen ataması yapılacaktı. Geçtiğimiz günlerde Fethullahçı Paralel Terör Örgütü üyeleri tarafından yapılan darbe girişimi sonrası işin rengi değişti. 

 Bir çok kamu kurumunda yuvalanan terör örgütü üyelerinin Milli Eğitim Bakanlığı'nda da yuvalandıkları tespit edilmişti. Aralarında yurt, okul, vakıf, çeşitli eğitim kurumları olan 1800'e yakın FETÖ kurumu kapatıldı ve olağanüstü KHK ile hazineye devredildi. Yani FETÖ'nün kurumları artık devletin. Bu kurumlarda ve devlet içerisinde görev yapan yaklaşık 48 bin FETÖ üyesi öğretmen görünümlü teröristler de görevlerinden def edildi. OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile artık görevlerine geri dönmemeleri için yasal olarak önlem alınacağı belirtildi. Boşalan bu kadrolar ve MEB'in hali hazırda boş kadroları için bakanlık atama gerçekleştirecek.

 Geçtiğimiz günlerde NTV'nin haberine göre 50 bin öğretmen atamasının yapılacağı belirtilmişti. Bu sayı Eylülde yapılacak öğretmen sayısı kadar olabilir fakat 2016 Kamu Personel Seçme Sınavı(KPSS) veya Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi(ÖABT) ile ataması yapılacak öğretmen sayısı çok daha fazla olacak. 2016 yılı öğretmen atamaları kapsamında hükümet izin verir ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri bu konuda irade gösterirse:

1. 14.000 öğretmen atamasının Eylül ayında yapılması planlanıyordu.
2. Özel sektörde oluşan açık MEB bünyesine geçmiş oldu(KHK ile), 27.000 öğretmen açığı oluştu.
3. Milli Eğitim Bakanlığı'nda görevden uzaklaştırılan öğretmen sayısı yaklaşık olarak 21.000
4. MEB'in Şubat ayında 30.000 kadrolu öğretmen ataması yapacağı iddia ediliyordu.

Bütün bunlar topyekün düşünüldüğünde ve hükümetin öğretmen açığının kapatılması yönünde adımlar attığı da hesaba katılırsa 2016 KPSS/ÖABT puanları ile ataması yapılacak öğretmen sayısı şimdilik 92.000 olarak görülmektedir. Öte yandan ilerleyen günlerde veya haftalarda yeni görevden uzaklaştırmalar ile birlikte bu sayının 100.000'in üzerine çıkacağına kesin gözü ile bakılıyor. Atama bekleyen öğretmenler artık geleceğimiz olan çocukların öğretmensiz kalmaması ve FETÖ üyesi insanların geleceğimizle oynamaması için yetmez ama 100 bin atama için bakanlığa talepte bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın da bu süreçte artık öğretmenlerin isteklerine kulak vermesi gerekiyor. Yıllarca hakkı gasp edilen, belki hırsızlıkla belki başka yollarla mesleğini icra edemeyen öğretmenler artık çocuklarına kavuşmak istiyor.

Konu ile ilgili olarak süreci takip edip siz değerli okuyucularımızı, atama bekleyen öğretmenleri ve kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
25 Yorum