42000 Öğretmen Mülakata Çağırılacak

42000 Öğretmen Mülakata Çağırılacak

Milli Eğitim Bakanlığı, 42 bin öğretmeni mülakata alacak.

 Milli Eğitim Bakanlığı'nın devreye sokmak üzere olduğu sözleşmeli öğretmenlik ve 2016 yılı Ağustos-Eylül dönemi öğretmen atamaları netleşmeye başlıyor. Geçtiğimiz günlerde NTV'nin haberine göre Ağustos ayında 14 bin sözleşmeli öğretmen atanacak. Atamaları bakanlık KPSS/ÖABT puanı, mülakat ve sınıf tecrübesine göre gerçekleştiecek. Bakanlıktan resmi bir açıklama yok fakat medyada yer alan haberler de yalanlanmadı.

Sözleşmeli öğretmenlikte bilindiği üzere toplam alınacak sayının 3 katı kadar aday mülakata çağırılacak. Yani Milli Eğitim Bakanlığı 14 bin sözleşmeli öğretmen alabilmek için 42 bin atama bekleyen öğretmeni mülakata alacak. Mülakat sonrasında adayların tekrar puanları sıralanacak ve branşlara göre öğretmen atamalarında olduğu gibi yine 40 tercih alınacak ve öğretmenler eski usule göre atanacak. Burada, gerçekte KPSS'ye göre sıralaması 1000. olan aday ilk 500'e girebilecek veya tam tersi sıralaması 500. olan aday belki de 1500. sıraya gerileyecek. Yani Türkiye birincisinin bile atanamama durumu olacak.

Peki mülakatı kim yapacak? Hangi kriterlere göre mülakat yapılacak? Milli Eğitim Bakanlığı'nın içinde bu mülakatı yapacak yeterlilikte personel var mı? Torpil iddiaları nasıl bertaraf edilecek? Mülakatlar ne denli objektif olacak? Her sendikadan temsilciler mülakatlarda bulunabilecek mi? gibi sorular atama bekleyen öğretmenlerin akıllarına gelmeye başladı. Mülakatla muhtemelen il müdürlüklerinde yapılacak ve mülakatta Şube müdürleri, il/ilçe milli eğitim müdürleri, tecrübeli öğretmenler, sendika temsilcileri ve hatta kamera bile olması bekleniyor. Kapalı kapılar ardında ve sığ bir kadro ile yapılacak mülakatlara ne öğretmenler ne de sendikalar güvenmiyor.

Bakanlığın ise merkezi bir mülakat yapma şansı neredeyse yok. Çünkü 42 bin kadar adayı değerlendirmek tek bir komisyon ile aylar süreceği için İl Milli Eğitim Müdürlükleri veya her bölgede kurulacak olan komisyonlar mülakatları gerçekleştirecek. Mülakatlarda genel kültür, akıcı konuşma, öğretmenlik duruşu, herhangi bir zararlı örgüt/cemaat ilişkisi olmayan adaylara gereken puan verilecek ve öğretmen olarak atanacaklar. Tabi burada suistimallerin olma ihtimali de mümkün.

Konu ile ilgili olarak bakanlık detaylı açıklama ve duyuruyu yapacak. Konu ile ilgili süreci takip edip siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum