Atama Bekleyen Sınıf Öğretmeni Sorunu Bu Yıl Bitebilir

Atama Bekleyen Sınıf Öğretmeni Sorunu Bu Yıl Bitebilir

2012 yılından bu yana atama problemi yaşayan Sınıf öğretmenlerinin atama sorunu artık son bulabilir.

 Fethullahçı Paralel Terör Örgütü(FETÖ) üyeleri tarafından darbe girişiminden sonra devlet kurumlarına sızan örgüt üyeleri bir bir görevlerinden el çektirilmeye başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı'nı ilgilendiren sayı ise yaklaşık olarak 48 bin. FETÖ'nün okullarında 21 bin sözde öğretmenin lisansı iptal edildi, toplamda 27 bin kişi görevden uzaklaştırıldı. MEB okullarında görev yapan öğretmen, yönetici ve memurlardan ise yaklaşık olarak 22 bini görevden uzaklaştırıldı, bu sayının 21 bininin öğretmen olduğu öğrenildi.

Olağanüstü Hal ile KHK çıkaran bakanlar kurulu, boşalan pozisyonlara yeniden öğretmen, memur atanmasına izin verdi. Toplam olarak 48 bin bandında bir öğretmen açığı oluştu. FETÖ'nün okulları ise devlet hazinesine aktarıldı ve bu okulların MEB tarafından kullanılması bekleniyor. Oluşan bu 48 binlik açık ve MEB'in Eylül ayında planladığı 14 binlik öğretmen ataması da düşünüldüğünde 62 bin civarında bir öğretmenin Eylül ayında atanması planlanmaktadır. 

Bilindiği üzere yaklaşık her 3 öğretmenden 1'i Sınıf öğretmeni. MEB'in ve özel sektörün ihtiyacı da bu yönde. Eğer atamalar gerçekten branş bazında açığa göre yapılırsa 20-21 bin civarında bir Sınıf öğretmeninin atamasının yapılması bekleniyor. Bu yıl yaklaşık 26 bin olan Sınıf öğretmenlerinden büyük bir bölümü böylelikle atanmış olacak ve önümüzdeki 3 yıl içerisinde atama bekleyen Sınıf öğretmeni kalmayacak.

Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından getirilen 4+4+4 eğitim sisteminin Sınıf öğretmenleri açısından olumsuz yönleri de 4 yıl aradan sonra böylece bertaraf edilmiş olacak. Konu ile ilgili olarak süreci takip edip siz değerli atama bekleyen Sınıf öğretmenleri başta olmak üzere, kamuoyunu, atama bekleyen öğretmenleri ve eğitim camiasını bilgilendirmeye devam edeceğiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
18 Yorum