EBS'den Mülakat'ı Yargıya Taşıması Bekleniyor

EBS'den Mülakat'ı Yargıya Taşıması Bekleniyor

Eğitim Bir Sen'in sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin mülakat sistemini yargıya taşıması bekleniyor.

  Milli Eğitim Bakanlığı, Sözleşmeli Öğretmenlik sistemi için hummalı bir çalışma yürütüyor. Gerek TBMM'de gerek eğitim çevrelerince gerekse de atama bekleyen öğretmenler arasında tepki ile karşılanan, daha önce denenmiş ve hüsranla sonuçlanmış bu sistem için bakanlık günlerdir geri adım atmadı. Sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin en dikkat çeken nokta ise mülakat.

 Sözleşmeli öğretmen alımında KPSS puan üstünlüğüne göre her bir branşta alınacak öğretmenin 3 katı kadar aday çağırılacak ve mülakat yapılacak. Mülakatların hakkaniyetli olmayacağı düşüncesi ise neredeyse tartışmasız olarak herkes tarafından kabul ediliyor.  Konu ile ilgili olarak Türk Eğitim Sen genel başkanı İsmail Koncuk, yargıya başvuracaklarının sinyalini vermişti.

 Geçtiğimiz yıllarda denenen ve kaldırılan sözleşmeli öğretmenlik sisteminde o yıllarda Eğitim Bir Sen'in katkısı olmuştu. Bu dönemde Sözleşmeli öğretmenlik için fazla bir tepki ortaya koymayan EBS, eğitim camiası ve atama bekleyen öğretmenler tarafından tepki ile karşılandı. Bir kaç açıklama ve bir yazılı belgeden başka bir şey ortaya koymayan EBS'nin en azından karşı çıkması ile ilgili somut bir adım bekleniyor.

 Atama bekleyen öğretmenler Eğitim Bir Sen'den sözleşmeli öğretmenlik ve mülakatın iptali için yargıya başvurmalarını bekliyor. İşsiz öğretmenler, EBS'nin mülakatı yargıya götürüp götürmeyeceğini, sözleşmeli öğretmenliğe EBS'nin gerçekten karşı çıkıp çıkmadığı ile ilgili samimiyetini ortaya koyacağını düşünüyor. EBS genel başkanı Ali Yalçın ve yönetim bakalım sözleşmeli öğretmenlik ve mülakatı yargıya taşıyacak mı?

 Konu ile ilgili süreci ve özellikle de Eğitim Bir Sen'i takip edip siz değerli okuyucularımızı ve atama bekleyen öğretmenlerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam ediniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum