banner476

Eş Durumu Atamaları Sınırlı Yapılamaz

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüklerine bir yazı göndererek, eşlerin her ikisinin de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanları görev yapılan illerin birisinde eş durumundan birleştirme daha doğrusu tayine başvuru hakkı verdi.

Yer Değiştirme 19.10.2017, 18:56
Eş Durumu Atamaları Sınırlı Yapılamaz

16 Ekim 2017 tarihli olan resmi yazı 66 İl Müdürlüğüne gönderilmiş ve 15 İl bu başvurunun dışında tutulmuştur. Diyebiliriz ki; 15 ilde sözleşmeli öğretmen ataması yapılmadı. Ancak burada yapılan yanlışlar, birden fazla olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Birincisi adı üstünde özür durumu atamalarından bir olan aile birliği mazereti, sadece her ikisi de sözleşmeli öğretmen olan eşleri kapsamaz. Eşleri özel sektörde veya kamuda çalışan öğretmenler yıllardır bu durumdan etkilenmektedir. Özellikle il içinde mağduriyet yaşamaktadır.

İkincisi eşlerden birinin çalıştığı şehre piyango gibi tayin yapılması tercihte bir tarafı zorunlu bir başvuruya götürmektedir. Çalışma hakkına karşı veya anayasal hakka karşı sınırlı bir şekilde başvuru yapılacak bu atama, yeni mağduriyetler oluşturacaktır. 

Kapsamı geniş olmayan ve aile birliği mazeretinde seçim hakkı vermeyen bir tayin, öğretmeni haktan öte bir mecbursun yoluna götürmektir. 

Kapsamı geniş olmayan bu atamalarda mahkemeye başvurularak dava seçeneğine gidilmesi, haklı olana bir yol gibi görülecektir. 

Bu konuda mağduriyet yaşayabilecek öğretmenlerimize tavsiyemiz; başvuruları ile ilgili ekran görüntüsü almaları ve başvuru ve sonuç evraklarını saklamalarıdır. Sendikamız hukuk sekreterliği konuyu yakından takip ederek danışmanlık verecektir. 
 

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği 

Yorumlar (5)
melis keroglu 3 yıl önce
Eşi özel sektörde çalışan aileler ne yapacak şu anda hepsi öfkeli ve isyandalar bu ne zamana kadar böyle devam eden bilinmiyor bir tanidigim boşanma aşamasına kadar geldi.Çocuklarını bırakacakları kimseleri de yok yazık günah
hasan ulabat 3 yıl önce
aç gözlü insanlar... ben tek maaşla çatı katında yaşıyorum. anam babam üç evladım ve eşimle... sizin gibi yaygaracı yok bu memlekette... işi bırak da biraz evlatlarına analık yap!
e.y 3 yıl önce
öğretmenlerin kadrolu sözleşmeli diye bölündüğü yetmedi, şimdi de eşi sözleşmeli olan-olmayan diye bölündü. kadrolu olana eş tayini var, eşi sözleşmeli olana eş tayini var, eşi özel sektörde çalışan o yıllarca eşinden ailesinden 1500 kilometre uzakta görev yapacak.
Okan sarıkaya 3 yıl önce
Eşi özelde çalışanlar ne yapacak bu duruma da bir çözüm bulunmalı
ALİ DE ALİ 3 yıl önce
sözleşmeli sözleşmelinin yanına gidebilecektir bu na da yetersiz demeyin artık.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@