banner476

Eş Durumu Atamalarında Mahkemeden Önemli Karar

Puan Yetersizliği Nedeniyle Eş Durumu Ataması Yapılmayan Öğretmenin Durumuyla İlgili Mahkemeden Önemli Karar

Yer Değiştirme 13.12.2016, 18:34 13.12.2016, 18:38
Eş Durumu Atamalarında Mahkemeden Önemli Karar

MEB PERSONEL - Puan Yetersizliği Nedeniyle Eş Durumu Ataması Yapılmayan Öğretmenin Durumuyla İlgili Mahkemeden Önemli Karar. Eş özründen atama yapmayan idarenin işlemine mahkemeden durdurma kararı.

Isparta İdare Mahkemesi, Isparta’nın Senirkent İlçesi’nde öğretmen olarak görev yapan Eğitim-Bir-Sen üyesinin, eşinin il merkezinde bulunan asker hastanesinde astsubay olarak görev yaptığından bahisle 2016 Ağustos dönemi özür grubu atamaları kapsamında il merkezine atanma istemiyle yaptığı başvurunun puan yetersizliği nedeniyle elektronik ortamda reddi yönünde tesis edilen işlemin, hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle, yürütülmesini durdurdu. 

Eş durumu mazereti gerekçesiyle yapılan atama talebinin, meri mevzuat uyarınca kadro durumuna veya hizmet puanına bakılmaksızın öncelikli olarak yerine getirilmesi gerektiğine dikkat çekilen kararda şu ifadelere yer verildi: 
“…toplumun temeli olan ailenin korunması, huzur ve refahı için gerekli tedbirlerin alınmasının tüm kurumlar için anayasal bir yükümlülük olduğu ve bu yükümlülüğü yerine getirmede tanınmış herhangi bir istisnanın da anayasada yer almadığı, 652 sayılı KHK’da da özre dayalı yer değiştirme isteği yerine getirilemeyenlerden 657 sayılı Kanun’un 72. maddesi kapsamına girenlerin haklarının saklı tutulduğu, 72. maddeye göre kurumların yeniden veya yer değiştirme suretiyle yapacakları atamalarda aile birimini muhafaza etmek bakımından gerekli tedbirleri alacağı ve yer değiştirme ile ilgili atama esaslarının yönetmelikle belirleneceği, 72. madde dayanak alınarak çıkarılan ve yürürlükte olan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Dair Yönetmelik’in 9. maddesine göre de zorunlu yer değiştirmeye tabi olan memurun, memur olan eşinin yer değiştirme talebinin öncelikle yerine getirileceği, mülki idare hizmetleri sınıfı, emniyet hizmetleri sınıfı, subay, astsubay, hâkim ve savcılar gibi zorunlu yer değiştirmeye tabi kamu görevlilerinin atandıkları yere, memur olan eşlerinin atamalarında eşin görev yaptığı kurumla ilgili olarak norm kadro sayılarına ilişkin hükümlerin uygulanmayacağı, kurumların hizmet puanı veya kadro yetersizliği gibi mazeretler ileri sürerek zorunlu atamaya tabi personelin memur olan eşini atamama veya ücretsiz izin almaya dolaylı olarak zorlama gibi bir yola başvuramayacakları anlaşılmaktadır. Bu durumda, yukarıda yer alan mevzuat hükümleri uyarınca eşi zorunlu atamaya tabi astsubay olarak görev yapan davacı tarafından, eş durumu mazereti gerekçesiyle yapılan atama talebinin, meri mevzuat uyarınca kadro durumuna veya hizmet puanına bakılmaksızın öncelikli olarak yerine getirilmesi gerektiğinden dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır.” 

İlgili mahkeme kararı için tıklayınız

Eğitim-Bir-Sen

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (3)
Aile birligi bozulmasin 4 yıl önce
2016 subatta atananlara 2017 ocakta es durumundan yararlansin
Yollarin ögretmeni 4 yıl önce
2016 Subattan beri her haftasonu eşime ve çocuklarima gitmek icin 12 saatlik yola gidip geliyorum.ne ailede düzenimiz kaldi ne huzurumuz.Lütfen özür grubu atamaları yapilsin.
Es durumu. 4 yıl önce
Askerlikten döndüğüm hafta düğünüm oldu ve ertesi gün atandığım ile geldim. Yani yeni evliyim ve aile olmayı daha anlamadım bile. Hafta sonları eşimin yanına gitmek için 4 otobüs değişiyorum. Ve aldığım maaşın yarısını yola veriyorum.nasıl huzur kalır ki insanda. Yinede halime şükrediyorum. Ama lütfen 2016 Şubat ataması eş durumundan faydalansın...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@