Görevden alınan Müdür için MEB'den yanıt: Bakanlık müfettişi hakkında soruşturma açıldı.

Görevden alınan Müdür için MEB'den yanıt: Bakanlık müfettişi hakkında soruşturma açıldı.

Görevden alınan Müdür için MEB'den yanıt: Bakanlık müfettişi hakkında soruşturma açıldI.

İstanbul’da bir eğitim merkezinde okul müdürü olan Metin Bila, Alevi olduğu gerekçesiyle MEB Teftiş Kurulu Başmüfettişi Mehmet Ali Özkaya tarafından görevden alınmıştı. HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu konuya ilişkin bir soru önergesi vermişti, MEB’den önergeye yanıt geldi.

MEB’den gelen yanıtta devlet memurlarının ödev ve sorumluluklarının ilgili mevzuat çerçevesinde belirlendiği belirtilirken, soru önergesine konu olan iddialara ilişkin bakanlık müfettişi hakkında soruşturma açıldığı ifade edildi.

'Soruşturma çalışmaları tüm boyutlarıyla yürütülmektedir'

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen yanıt şöyle:

“Kamu görevlileri, kamu hizmetlerinin gereği gibi yürütülmesini sağlamak amacı ile kanunlar, Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ve yönetmeliklerle belirlenen esaslar çerçevesinde verilen görevleri yerine getirmekle yükümlüdürler. Devlet memurlarının mevzuatla belirlenen ödev ve sorumluluklarını ihlal ettiği, kanunla belirlenen yasaklara aykırı hareket ettiği yönündeki ihbar ve şikayetlerle ilgili inceleme-soruşturma işlemi başlatılmakta, iddiaların doğrulanması halinde dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin durumun niteliğine ve ağırlık derecesine göre ilgili mevzuat maddelerinde belirlenen yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu bağlamda soru önergesinde adı geçen bakanlık müfettişi hakkında ileri sürülen iddialarla ilgili inceleme soruşturma çalışmaları başlatılmış olup tüm boyutlarıyla hassasiyetle yürütülmektedir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

33 Yorum