İl Milli Eğitimde ‘şaibeli’ atama!

İl Milli Eğitimde ‘şaibeli’ atama!

İl Milli Eğitimde ‘şaibeli’ atama!

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğünden şaibeli atama ,Siyasilerin ve sendikaların isteği sonrası gerçekleştirilen atamaya geçmeden önce Körfez Çamlıtepe MTAL’de bir yıl öncesi yaşananları hatırlayalım:

Bir: Ali Osman Güler’in 6 Temmuz 2020’de Gebze’den görevlendirme ile geldiği Çamlıtepe MTAL, “Müdür yardımcısı kız öğrencisine cinsel istismar uyguladı” haberiyle gazetelere manşet olmuştu.

İki: Müdür yardımcısı ve matematik öğretmeni, okulda 12. Sınıflar için açılan Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında (DYK) kız öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla suçlanıyordu.

Üç: Yargılama sonrası, Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesinin 12 yıl 8 ay hapis cezası verdiği öğretmen meslekten ihraç edilmişti.

Dört: Gebze Kaymakamı ve Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürünün bilgisi dışında Körfez’e geçici görevlendirmeyle atanan Ali Osman Güler Gebze’ye dönmüştü.

Körfez Çamlıtepe MTAL’de bugün yaşananlara baktığımızda;

Bir: Müdür Hülya Yelok Yaşa’nın 18 Şubat 2022 tarihinde başka bir göreve atanmasıyla Körfez Çamlıtepe MTAL müdürlüğü boşaldı.

İki: Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, münhal okul ve kurum müdürlüklerini 04- 06 Nisan tarihlerinde duyuruya çıkardı. Duyuruyu 13 Nisan’da güncelledi.

Üç: Körfez ilçede Atatürk Anadolu Lisesi ve Milangaz Hacer Demirören MTAL dahil 13 okul duyuru listesine yazılırken 18 Şubat 2022 tarihinde müdürü başka kuruma atanan Körfez Çamlıtepe MTAL duyuru listesine yazılmadı.

Dört: Gebze Muallimköy MTAL Müdürü Ali Osman Güler eğitim müfettişleri başkanı Şefik Beşli’nin düzenlediği “inceleme raporu”, il milli eğitim müdürü Ömer Akmanşen’in teklifi, Vali Saddar Yavuz’un onayı ile 15 Nisan’da Körfez Çamlıtepe MTAL Müdürlüğüne atandı.

Atanmasına atandı da cevabını beklediğim sorulara birilerinin cevap vermesi lazım;

Bir: Adına ister ‘keyfi’, ister ‘şaibeli’, ister “cahil cesareti’, ister ‘hülle’ adına ne derseniz deyin, Körfez Çamlıtepe MTAL müdürlüğü 18 Şubat 2022’de boşalmasına rağmen neden duyuru listesinde yok?

İki: 15 Nisan’da müdürlüğü boşalan Gebze Muallimköy MTAL, duyuru listesine güncellenerek yazılacak mı?

Üç: Müdür Ali Osman Güler’in Gebze’den Körfez’e gelmesi için Şefik Hoca “inceleme raporuna” hangi vaad karşılığı ne yazdı?

Dört: Ali Osman Güler’in, 5442 sayılı yasa doğrultusunda gerçekleşen ‘şaibeli’ atamasını kim neden bu kadar istedi?

Beş: 11 öğretmen ve 150 öğrenci bulunan Gebze Muallimköy MTAL’de (Turizm) Ali Osman Hoca hangi başarıya imza attı ki, bir yıl önce müdür olarak görev yaparken üzücü olayların yaşandığı 70 öğretmen ve bin öğrencisi olan Körfez Çamlıtepe MTAL’ye atandı?

Altı: Böylesi sorunlar yaşanan, acil müdür atanması gereken bir okula, Kocaeli’nde çalıştığı kurumlarda başarısını ve performansını kanıtlamış deneyimli, tecrübeli başka müdür yok muydu da Ali Osman Hoca da ısrar edildi?

Yedi: Kocaeli dahil görev yaptığı yerlerde atamalarda liyakati esas alan, hak ve hukuku gözeten, şehit yakınları ve gazilerle dezavantajlı ve bölünmüş aileler başta olmak üzere herkesi kucaklayan, önyargıları olmayan Vali Seddar Yavuz’un Ali Osman Güler kararnamesini imzaladığına ihtimal vermiyorum.

SONUÇ: Deneyimli ve tecrübeli yönetici Fehmi Rasim Çelik’in Ankara’ya MEB Personel Genel Müdürü olarak gitmesiyle birlikte işini özveriyle yapan, sorumluluk alanların özverili çalışmalarını saymazsak Kocaeli milli eğitimde eksen değil şakül kaydı.

Liyakatlı ve yetenekli yöneticiler dururken “Keyfi, şaibeli, cahil cesareti” görevlendirme ve atamalarla eğitimin kalitesi de başarı çıtası da gerilemeye başladı.

Galip ATAMAN

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

6 Yorum