MEB, Alan Değişikliği Konusunda Ne Düşünüyor?

MEB, Alan Değişikliği Konusunda Ne Düşünüyor?

Milli Eğitim Bakanlığı diplomaya esas alan değişikliği konusunda ne zaman karar verecek?

 Eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı döneminde gündeme gelen öğretmenlerin diplomaya bağlı alan değişikliği ile ilgili olarak aylardır bakanlıktan olumlu veya olumsuz resmi bir açıklama gelmedi. Öğretmenler, 2012 yılı ve 2015 yılında yapılan alan değişikliklerinin tekrarlanmasını haftalardır talep ediyor.

 Alan değişikliği taleplerinin diplomaya göre olması da hukuki açıdan hiç bir sıkıntı oluşturmayacağını belirten öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan geniş kapsamlı bir alan değişikliği duyurusu bekliyor. Alan değişikliği yapmak isteyen öğretmenlerin arasında geçtiğimiz dönemlerde alan değiştiren ve geçtiği alandan memnun olmayıp eski branşına dönmek isteyen öğretmenler ile kendi branşından başka branşa geçmek isteyen öğretmenler de mevcut.

 İlgili öğretmenlerin çift diploması olduğundan pedagojik veya hukuki olarak hiç bir sorun bulunmuyor. Örneğin Sosyal Bilgiler öğretmenliği yapan bir öğretmenin ayrıca Türkçe Öğretmenliği diploması varsa ve Türkçe öğretmenliği yapmak istiyorsa bu durum o öğretmenin en doğal hakkı olarak göze çarpıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın alan değişikliği konusunda bu zamana kadar somut bir adım atmamasının sebebi ise MEB'in doluluk oranının fazla olduğu ve alan değişiklikleri ile birlikte norm fazlası öğretmenlerin veya branşların sayısal olarak dengelerinin bozulacağı çekincesi olduğu tahmin ediliyor.

 MEB'in böyle bir çekincesi varsa bile alan değişikliğinde hizmet puanı üstünlüğü ile belirli kontenjanlarda değişikliğe müsade edilebilir. Binlerce öğretmen MEB'den alan değişikliği konusunda olumlu haberler bekliyor. Konu ile ilgili olarak süreci takip edip siz değerli öğretmenlerimizi 2016 yılı MEB alan değişikliği konusunda bilgilendirmeye devam ededeceğiz. Bizi takip etmeye devam ediniz.

 Mebpersonel.com / Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
26 Yorum