MEB'in Öğretmen İhtiyacı 62 Bin Değildir

MEB'in Öğretmen İhtiyacı 62 Bin Değildir

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen ihtiyacı sayısı 62 bin değil, çok daha fazla.

 Geçtiğimiz haftalarda Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen ihtiyaç sayısı 67 bin olarak açıklanmış ve bu sayının gerçeği yansıtmadığı bazı çevrelerce ve özellikle bazı sendikalar tarafından iddia edilmişti. Geçtiğimiz gün Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz net öğretmen ihtiyacının 62 bin olduğunu açıkladı. Öğretmen istihdam edilmemişken ve yüzlerce öğretmen yaz döneminde emekli olmuşken 67 bin öğretmen ihtiyacı nasıl oldu da 62 bine düştü?

 Milli Eğitim Bakanlığı, muhtemelen öğretmen ihtiyacını hesaplarken yanlışlık yaptı. Bakanlığın öğretmen ihtiyacını 62 bin olarak açıklaması esasında kendi kendisini yalanlaması anlamına geliyor. Şöyle ki, geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen il dışı tayinleri için 73 bin boş norm açılmıştı. 62 bin öğretmen ihtiyacının olduğu bir bakanlıkta 73 bin norm nasıl açılabilir? Burada bakanlığın paylaştığı sayılar gerçeği yansıtmamaktadır.

 Milli Eğitim Bakanlığı norm fazlası öğretmenleri de saymakta ve boş norm kadro sayısını az göstermektedir. Türkiye genelinde 25 binden fazla norm fazlası öğretmen bulunmaktadır. Öte yandan müdür ve müdür başyardımcılığı kadroları doldurulduğunda norm açığı yaklaşık 20 bin artacaktır. Son durumda bakanlığın gerçek öğretmen ihtiyacı yeni yapılacak dersliklerle birlikte yaklaşık olarak 110 bin civarında olacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum