Öğretmen Atamaları Sürecinde en pasif sendika: EBS

Öğretmen Atamaları Sürecinde en pasif sendika: EBS

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen atamalarına ilişkin tutumunda en pasif kalan sendika Eğitim Bir Sen oldu.

 Başbakan Binali Yıldırım başbakanlığında kurulan yeni hükümetin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz olmuştu. Yılmaz, göreve geldiği günden bu yana Ağustos ataması ve sözleşmeli öğretmenlik tutumu ile eğitim camiasında yaptıkları depreme neden olmuş, bakan Yılmaz açık hedef haline gelmiş ve eski bakan Nabi Avcı mumla aranır olmuştu. Bütün bu süreçte hem atama bekleyen öğretmenler hem de eğitim camiası yapılan bu talihsiz açıklamalar ve bu çalışmalara sessiz kalmadı.

Özellikle CHP milletvekili Ceyhun İrgil ile Türk Eğitim Sen genel başkanı İsmail Koncuk atama bekleyen öğretmenler sorunun her platformda dile getirdi, sözleşmeli öğretmenliğe karşı çıktı. Bunun dışında Eğitim-Sen ve Eğitim-İş başta olmak üzere bir çok sendika, STK, partiler, eğitim vakıfları, eğitime gönül vermiş yurttaşlar ağustosta atama olmamasına yönelik yapılan açıklamalara ve sözleşmeli öğretmenliğe şiddetle karşı çıktı ve kısmi bir sonuç alındı. Şubat'ta atananların hepsi kadrolu olacak ve Ağustos ayında 3+2 sistemine göre sözleşmeli öğretmen atanacak.

Süreçte Eğitim Bir Sen yazılı bir metin yayınlayarak sözleşmeli öğretmenliğe karşı çıkmıştı fakat yapılanlar bu yazının dışına çıkmadı. Eski Eğitim Bir Sen genel başkanı Ahmet Gündoğdu döneminde sözleşmeli öğretmenlik için hummalı bir protesto mitingi düzenlenmiş ve sonuçta öğretmenler kadroya alınmıştı. Aynı Eğitim Bir Sen bugün 6-7 yıl önceki iradesini gösteremedi ve sözleşmeli öğretmenlik ile ağustos ataması konusunda bir kaç il temsilciliği hariç suskun kalmayı yeğledi.

Atama bekleyen öğretmenler başta olmak üzere eğitim camiası, camianın en büyük ve yetkili sendikası olan Eğitim Bir Sen'in bu suskunluğuna anlam veremedi, üzücü ve talihsiz olarak karşıladı. Öte yandan atama bekleyen öğretmenlerin hakkını savunmayan bu sendikanın öğretmenler atandıktan sonra öğretmenleri sendikalarına nasıl davet edeceği de oldukça ironik bir konu olarak gündemde yerini alıyor. 

Eğitim camiası ve atama bekleyen öğretmenler hiç değilse bundan sonra Eğitim Bir Sen'den en azından Ağustos ayı öğretmen atama kontenjanlarının artırılması konusunda baskı bekliyor. EBS'nin konu ile ilgili tutumu bundan önceki gibi devam ederse sendika sınıfta kalmış olacak. EBS'nin bundan sonraki süreçte nasıl bir tavır takınacağı da merak ediliyor. Konu ile ilgili gelişmeleri yakından takip edip siz değerli öğretmenlerimizi ve eğitim camiası ile kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum