Öğretmenlere 3600 ek göstergeden ne haber?

Öğretmenlere 3600 ek göstergeden ne haber?

Milli Eğitim Bakanlığı'nda 3600 ek gösterge söylentiden ibaret miydi?

 Eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı döneminde doğuda kalan öğretmenlere 300 TL kira yardımı, 3600 ek gösterge gibi öğretmenlerin durumunu maddi olarak iyileştirmek için bazı çalışmalar yapıldığı iddia edilmiş, süreçte de bakanlık bu iddiaları yalanlamamış ve hatta dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı doğudaki öğretmenlerin şartlarının iyileştirilmesi gerektiği yönünde bir dizi açıklamalar yapmıştı.

Aradan haftalar hatta aylar geçmesine rağmen öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600 olması konusunda hükümet ve bakanlık net bir adım atmadı. Eğitim camiasının en çok ihtiyaç duyduğu ve beklediği öğretmenlerin ek göstergelerinin düşük olması sorunu yaklaşık 120 bin civarında emeklisi gelmiş öğretmen ve bu öğretmenlerin emeklilik konularında da sıkıntıya sebep oluyor. Şu andaki ek gösterge ile emekli olan öğretmenlerin aylık gelirleri %40 ile %55 arasında düşüyor.

Hal böyle olunca emeklilik yılı dolmuş fakat maddi yetersizliklerden dolayı öğretmenler emekli olamıyor. Konu ile ilgili yeni bakan İsmet Yılmaz'ın şu ana kadar bir açıklaması yok. Eğitim camiası ve özellikle emeklilik yaşı gelmiş öğretmenler ek göstergelerinin 3600 olmasını bekliyor ve emekli olmak istiyor. Bu durum hem yıllardır emek vermiş öğretmenlere hem de eğitim camiasına taze kan olarak olumlu sonuçlarla neticeleneceği yönünde önemli bir adım olacak.

2016 bütçesinde MEB'e rekor bir bütçe ayrılmıştı. Eğitimciler, ayrılan bütçenin okul sütü, kuru hububat, gereksiz kırtasiye ve mobilya malzemeleri yerine insana ve öğretmene kullanılması gerektiğini düşünüyor. Öğretmenler, 3600 ek gösterge ile ilgili olarak MEB'den müjde bekliyor. Konu ile ilgili olarak süreci yakından takip edip siz değerli öğretmenlerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum