banner476

Özür Grubu Atamalarında MEB'e İki Önemli Konuda Başvuru

Öğretmenlerin Mazerete Bağlı Yer Değiştirme Başvuruları Devam Ediyor. Özür Grubu Atamalarında MEB'e İki Önemli Konuda Başvuru Yapıldı.

Yer Değiştirme 06.01.2017, 17:40
Özür Grubu Atamalarında MEB'e İki Önemli Konuda Başvuru

 MEBPERSONEL - Öğretmenlerin Mazerete Bağlı Yer Değiştirme Başvuruları Devam Ediyor. 2017 Ocak Özür Grubu Atamalarında MEB'e İki Önemli Konuda Başvuru Yapıldı.

AES: Özür Grubu Başvurusu Engellenenler ve İl Emri İçin Bakanlığa Başvurduk


Bilindiği üzere; MEB İKGM'nin 29/12/2016 Tarih ve 14711892 Sayılı Yazısı ile Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile Diğer Nedenlere bağlı yer değiştirme işlemleri gereğince atamalar yapılacaktır. 2016 Şubat döneminde ataması yapılmış ve kararnamesi çıkmış öğretmenler, 1 yılını tamamlamış ve 31 Mart 2017 tarihi itibariyle adaylıkları kalkmış olacağından bu kapsamda başvuru hakkına sahip olabilecek iken, adaylık eğitimini atandığı il yerine memleketinde alan öğretmenlerin “atandığı ilde 1 yıl çalışma koşulunu sağlamadıkları” gerekçesi ile özre bağlı yer değiştirme taleplerini yapamadıkları anlaşılmıştır. Adaylık sürecinde öğretmene kolaylık sağlamak adına getirilen, sendikaların da onayladığı bu uygulamanın bir mağduriyete neden olmasını doğru bulmuyoruz.

Anayasal güvence altında olan aile bütünlüğü ilkesi dahil, temel insan hakkı kapsamındaki her türlü talebin gereğince karşılanması sosyal devletin gereğidir. Soruna ilişkin olarak Bakanlık yetkilileri ile bir görüşme yapan Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Sayın Cansel GÜVEN; aynı takvimde göreve başlayan, aynı eğitimi alan ve hizmeti veren iki öğretmenden birinin “yalnızca eğitim aldığı yer yüzünden” özür grubuna başvuramamasını adil bulmadıklarını ifade etmişlerdir. Yetkililerin yönetmeliğe vurgu yaparak, atandığı ilde 1 yıl çalışma koşulunun sağlanmamasını gerekçe göstermeleri bizce bir engel tkil etmemektedir.

Adaylık eğitimini atandığı ilde alan öğretmenlerin ekseriyeti zaten eş durumu gibi bir talebi olmayan hatta atandığı ilin “yerlisi” öğretmenlerdir. Bu dönem içinde adaylığı kaldırılacak ve özre bağlı tayin isteyecek öğretmen sayısını azaltmak için BAŞVURU ENGELLEMEK vicdani değildir. Kaldı ki; il emrine atama yapılmadığı sürece yeni bir öğretmenin yer değiştirmesi mucize gerektirir.

Bu olayda eğitim aldığı ile görevlendirilen öğretmeni “kadrosunun bulunduğu ildeki çalışma süresi ile” ayrıştırmayı doğru bulmuyoruz. Süreçte, kamunun aldığı hizmet açısından bir kaybı olmadığı gibi bakanlık tarafından geçmişte de yönetmelikte yeri olmayan pek çok atama ve yer değiştirme işlemi gerçekleştirilmiştir.

Özrü kapsamında mazereti olan öğretmenlerin il ve ilçe emrine atanması konusunda yıllara yayılan etkin bir mücadele yürütmüş olan sendikamız, 2017 takvimi için de aynı hassasiyeti sürdürmektedir. Aday öğretmenler ve sözleşmeli öğretmenlerin temsilinde BİR-SENdikanın baskın (baskıcı) üstünlüğü maalesef taleplerimizi temenni seviyesinde zayıflatmaktadır. Buna rağmen aynı tarihlerde atanmış, aynı işi yapan öğretmenlerin ayrıştırılmasına sessiz kalmayacağız. Genel Başkanımız Sayın Cansel GÜVEN ve Genel Hukuk ve TS Sekreterimiz Sayın Muhammet Ali Gezici  imzalarıyla “acil ve süreli” olarak bakanlığa ulaşan talebimiz ektedir. Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz…

 

Anadolu Eğitim Sendikası Basın Sekreterliği

 

Sayı: 527-17/4565                                                                                          Tarih: 06/01/2017

Konu: Özür Grubu Atamaları                                                                            

 

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne

(Acil ve Sürelidir)

 

İlgi: a) 17/04/2015 Tarih ve 29329 Sayılı   Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer                  

Değiştirme Yönetmeliği

  1. b) Müdürlüğünüzün 29/12/2016 tarih ve 14711892 Sayılı Yazısı

                                                                                                 

                 Müdürlüğünüzün İlgili yazısı ve ekinde belirtilen; Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile Diğer Nedenlere bağlı yer değiştirme işlemleri gereğince atamalar yapılacaktır. Duyuru metninin Aile Birliği Mazeretine Bağlı Yer Değiştirmelerde Dikkate Alınacak Diğer Hususlar başlığı altındaki 1. Maddesi şu şekildedir. “1. Devlet memurluğu ve öğretmenlikte veya sadece birinde adaylıkları kaldırılmamış olanlardan atandıkları yerde 31 Mart 2017 tarihi itibarıyla bir yıllık çalışma süresini doldurmuş durumda olanlar, aile birliği mazeretine bağlı olarak başvuruda bulunabilecektir. Bu şekilde görev yerleri değiştirilen aday öğretmenler, en geç 28 Şubat 2017 tarihinde atandıkları yerlerde görevlerine başlayarak adaylıklarının kaldırılmasına esas sınava yeni görev yerlerinde katılacaktır.”

Madde gereğince önceki yıl, 2016 Şubat döneminde ataması yapılmış ve kararnamesi çıkmış öğretmenler, 1 yılını tamamlamış ve 31 Mart 2017 tarihi itibariyle adaylıkları kalkmış olacaktır. Durum bu şekilde iken, adaylık sürecindeki eğitimi memleketinde alan öğretmenlerin MEBSİS üzerinden başvuru yapması engellenmektedir. Eğitim aldıkları dönemde kamusal hizmet açısından farkı olmayan öğretmenlerin, özre bağlı yer değiştirmede ayrıma tabi tutulması adil değildir. Adaylık eğitimini atandığı ilde alan öğretmenlerin de ağırlıklı olarak o ilin yerlisi olduğu ve özür grubu kapsamında başvuru yapacakların oldukça sınırlı kalacağı da unutulmamalıdır. İl emrine atama yerine puan üstünlüğü gözetildiğinde 1 yıllık öğretmene kağıt üzerinde tanınmış özür grubu tayin hakkı, aslında pasif ve ölü bir haktır.

Aynı şekilde, aile bütünlüğü başta olmak üzere anayasamız güvencesinde olan hakların puan ve kontenjan ile dağıtılmasını da adil, hukuki bulmuyoruz. Öğretmen sirkülasyonunu sürdürülebilir ADİL bir sistemle sağlamak üzere bakanlığımıza sunduğumuz rapor güncelliğini korumaktadır. Bu kapsamda mazereti meşru olan her öğretmene yer değiştirme başvuru hakkının verilmesi, il ve ilçe emrine atanması talebimizi bilgilerinize sunar, gereğini arz ederiz.

 

Muhammet Ali Gezici                                                                                                                        Cansel GÜVEN

Genel Hukuk ve Toplu Sözleşme Sekreteri                                                                                         Genel Başkan

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (12)
mağdur 4 yıl önce
iyi de ali er hoca bunu biz mi istedik biz şubatta geliriz diye görev aldık bi öğretmenin gözetiminde ....
aday öğretmen maddelerinde daha önceden atandığın yerde yaparsan şubatta atama verilir ibaresi olsaydı ben neden şubatta asıl atandığım yere gelmeyeyim.
burası gayette rahat öğretmen öğretmen gölgesinde yetişir dediler hangi okul olsun hangi öğretmen fark etmez dediler bizde olduğumuz yerde yaptık. şu an il dışı atama hakkı verseler bize 30 bin den 5 bin kişi anca ister herkes evli değil ya ! sitelerden de belli sesimiz ondan çıkmıyor başka türlü mevzu olsa tüm öğretmenler ayağa kalkınca sorun hallediliyor... bence atama verilmeli hatta yarın hemen açıklama yapılmalı bi çok öğretmeni eşinden ayrı huzursuz okula sıkılarak gönderiyorsunuz...
muttalip 4 yıl önce
neden diğer sendikalar uyuyor. memur-sen verilmelidir diye twet attı sadece...
ümran aydin 4 yıl önce
2016subat ataması bir öğretmen olarakiçinde bulunduğumuz çaresizliği biri lerin görmesi umut verici inşAllah hakkımız olan es durumu tayinine kavusuruz
pınar ayan 4 yıl önce
aile birligimiz sağlanır inşAllah.
Esra 4 yıl önce
Sesimiz olduğunuz için çok teşekkürler. İlk 6 ayımızda atandığımız yerlere gitmemek bizim tercihimiz ve fikrimiz değildi. Yeni bir uygulamanın ilk ve son mağdurları olmak istemiyoruz. Hakkımızı almak istiyoruz. 2016 şubatta atanıp ilk 6 ayını ikamet şehrinde geçirenlere de eş durumu tayini hakkı verilmelidir ...
Muttalip 4 yıl önce
Ne olur daha israrci olun...
Esim agustosta dogum yapti. Hamile haliyle son gune kadar seminerlere gitti. Kaldi ki danisman ogretmen olmadigi gerekcesiyle ilceye de vermediler il merkezine hergun 1 saat yol cekerek gitti geldi. Sayet es ozrunden tayin vermezlerse Agustosta da vermeyecekler demektir. Cunku dogum izni sonrasi kasim sonunda baslama yapabildi.
Ne olur yardimci olun
YALVARIYORUZ Yusuf TEKİN BEY 4 yıl önce
yalvardık yakardık umudumuzu koruyalım dedik ama ne olur zaman var. 1 cümlelik açıklama ile 2016 şubatta atanıp eş durumu tayını isteyemeyenlere ne olur bir hak verin, ne kaybedersiniz, ülke ne kaybeder... mağduruz, zaman geçmiş de değil başvurunun bitmesine 4 gün var gaydi.herkes kazanir mutlu olur. rızai ilahi için hadi ama..
hatice 4 yıl önce
Çocuklar ailelerine kavuşsun 6 aylık süre okullarda sıkıntı yaratmayacaktır.Şubatta öğretmen ataması olması da bu durumun çözülmesine katkı sağlayacaktır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@