Sınıf Öğretmenleri Artık Atanmak İstiyor

Sınıf Öğretmenleri Artık Atanmak İstiyor

Atama Bekleyen 20 binin üzerinde Sınıf öğretmeni artık atanmak istiyor.2012 yılından bu yana sıkıntılı günler geçiren Sınıf öğretmenliği branşı artık mağdur olmaktan kurtulmak ve hak ettiği değeri görmek istiyor. Okul Öncesi öğretmenliği ile birlikte eğitimin temeli olarak nitelendirilen Sınıf öğretmenliği branşı için MEB'in 4 yıldır yapmış olduğu haksızlık karşısında isyan eden öğretmenler ilkokulda ücretli öğretmenlerin çalışıtırılmasının Ortaokul ve Liselerden daha tehlikeli olduğunu ve çocuğun temelinin ilkokul yıllarında atıldığını ve öğrencilik yaşamını çok büyük oranda etkilediğini savunuyor. Atama bekleyen Sınıf öğretmenleri bu tezlerini bilimsel araştırmalar ile de destekliyor.

Doğu ve Güneydoğu illeri başta olmak üzere Türkiye'nin hemen her yerinde Sınıf öğretmeni norm açığı var ve yıllık yaklaşık 4500 Sınıf öğretmeni MEB'den ölüm, emeklilik, istifa ve diğer nedenlerden dolayı ayrılıyor. Bunun yanı sıra eş durumu tayinleri ile özellikle Doğu illerinden yıllık 3000'den fazla Sınıf öğretmeninin batı illerine kaydığı ve bu sayının yaklaşık yarısının norm fazlası olduğu belirtiliyor. Yani mevcut olan açığı devam ettirmek için bile yıllık 6 bin Sınıf öğretmeninin atanması gerekiyor. Yıllık atanan 6-7 bin bandında Sınıf öğretmeni ile açığı kapatmak bir tarafa o yıl içerisinde oluşan açık bile zor kapatılıyor.

Eğitimin temel yapı taşı olarak nitelendirilen ilkokul için Sınıf öğretmeni norm açığının bir an önce kapanması gerekiyor. Bunun için toplam alım ne olursa olsun yıllık minimum 12-13 bin Sınıf öğretmeninin atanmasına bağlı olan ilkokulda eğitim kalitesi, ücretli öğretmenlik sistemi ile tehlike altında. Öyle ki yıllık yaklaşık 300-350 bin ilokul öğrencisinin dersine ücretli öğretmen giriyor ve birçoğu Sınıf öğretmenliği lisans programından mezun değil. Bu durum hem atama bekleyen öğretmenleri hem de geleceğimizi risk altına alıyor. Atama bekleyen Sınıf öğretmenleri artık norm açıklarının kapatılmasını istiyor.

Böylece hem işsiz Sınıf öğretmeni kalmamış olacak hem de eğitimde kalite temelden yükseltilmiş olacak. Bakanlığa yıllardır çağrı yapan atama bekleyen Sınıf öğretmenleri artık bu yıl haklarının teslim edilmesini bekliyor. Bakanlığın ise bu duruma nasıl bir tepki vereceği bilinmiyor. Gelişmeleri yakından takip edip siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum