Sözleşmeli Öğretmen Mülakatlarını Kimler Yapacak?

Sözleşmeli Öğretmen Mülakatlarını Kimler Yapacak?

Milli Eğitim Bakanlığı'nda sözleşmeli öğretmen atamalarında mülakatları kim gerçekleştirecek?

 Milli Eğitim Bakanlığı bilindiği üzere sözleşmeli öğretmenlik sistemini Doğu ve Güneydoğu illerinde öğretmenlerin durmaması veya duramaması sebebi ile geri getirdi. 668 Sayılı OHAL KHK'sı ile getirilen sözleşmeli öğretmenlikte 4 yıl sözleşmeli, 4. yılın sonunda kadro ve 6. yılın sonunda ise öğretmenlere tayin hakkı veriliyor. Eş durumu, sağlık, eğitim, güvenlik gibi her ne sebeple olursa olsun öğretmenler atandıkları ilden 6 yıl boyunca çıkamayacaklar.

 MEB, branşlara göre KPSS P10 ve KPSS P121 puan sıralaması esaslı branş bazında atanacak öğretmen miktarının 3 katı kadar adayı mülakata çağıracak.(Örneğin Türkçe öğretmenliği'nden 1600 atama yapılacaksa 4800 aday mülakata katılacak) Mülakat sonucunda KPSS puanı, mülakat puanı ve sınıf tecrübesi değerlendirilerek yeni bir sıralama oluşturulması bekleniyordu fakat artık sadece müalakt puanı önemli olacak ve öğretmenler yine kadrolu atamalarda olduğu gibi tercih yapıp atanacaklar.

Peki mülakatları kim yapacak, mülakatlar ne kadar sürecek?

 Mülakatları Milli Eğitim Bakanlığı yapacak. Komisyonlarda İl/İlçe Milli Eğitim Müdürleri'nden herhangi biri, şube müdürü, ilgili branşın tecrübeli öğretmeni, maarif müfettişi ve sendika temsilcilerinden herhangi 3'ünün olması bekleniyor. Yani öğretmenler mülakata girdiklerinde 3-5 arasında sayıda olan bir komisyon ile karşı karşıya gelecek. Kamuoyunda öğretmen atama sayısı ile ilgili çeşitli iddialar var. 15 bin ile 50 bin arasında olması beklenen Eylül ataması için 45.000 ile 150.000 arasında aday mülakata katılacak. Bu sayı önümüzdeki günlerde belli olacak.

 MEB'in sözleşmeli öğretmenlik mülakatına katılan aday sayısı fazla olduğu için her bir aday komisyon tarafından maksimum 10 dakika içinde değerlendirilecek. Bu süre zarfı içerisinde adaya hangi soruların yöneltileceği, salonda veya odada kamera kayıt sisteminin bulunup bulunmayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak. Konu ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığının önümüzdeki günlerde ayrıntılı bir duyuru yapması bekleniyor. Konuyu yakından takip edip siz değerli öğretmenlerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum