Sözleşmeli olarak atanan Şubat'ta kadroya geçebilir mi?

Sözleşmeli olarak atanan Şubat'ta kadroya geçebilir mi?

2016 yılı Ağustos-Eylül döneminde sözleşmeli olarak atanan öğretmen 2017 yılının Şubat ayında veya daha ileriki bir atama döneminde kadroya geçebilir mi?

  Milli Eğitim Bakanlığı'nı ilgilendiren 668 sayılı OHAL kanunu geçtiğimiz gün yürürlüğe girdi. Kanuna göre Sözleşmeli öğretmenlik ve mülakat getirildi. Öğretmen alımlarında alınacak kişi sayısının 3 katı kadar adayın mülakata çağırılması kesinleşti. Mülakat konularını MEB belirleyecek. Sözleşmeli olarak atanan öğretmen 4 yıl sonunda otomatik kadro alacak ve 2 yıl daha aynı ilde çalışmak şartı ile toplamda 6 yıl aynı okul/kurum'da çalışacak. 5. yılın sonunda eş durumu tayini isteyebilecek. 

 FETÖ terör örgütü üyelerinin darbe girişiminden sonra MEB'den ihraç edilen öğretmenlerin yerine Eylül ayında atama gerçekleştirilecek. Atama sayısı hakkında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın farklı farklı açıklamaları var. Bu açıklamalar bilindiği üzere ''20 binin üzerinde'' , ''22 bin civarında'' ve ''25-30 bin'' olarak gelmişti. İlerleyen günlerde açığa alınanların daha da artması ve atamaların 50 bini bulması bekleniyor.
 
 Öte yandan Sözleşmeli öğretmen olmak istemeyen adaylar 2017 Şubat döneminde ne olacağı ile ilgili fikir yürütmeye başladı. Sözleşmeli öğretmen olarak atanan öğretmenler Şubat ayında kadrolu olarak atanabilir mi? sorusunun cevabı bilinmiyor. Fakat, MEB sözleşme metnine ya da öğretmen atama kılavuzuna 1 yıl içinde yalnızca 1 defa tercihte bulunulabilir, diye bir ek madde veya sözleşmeli öğretmenler sözleşmesini kadroya geçme sebebi ile fesh edemez, tarzı bir madde koyabilir.

 Bu konuda atama bekleyen öğretmenlerin çok fazla umutlu olmaması gerekmektedir. Öte yandan Şubat ayında kadrolu öğretmen atamasının yapılıp yapılmayacağı da belli  değildir. Bu sebepten dolayı Milli Eğitim Bakanlığı resmi bir açıklama yapmadan konu ile ilgili olarak elimizde bulunan bilgi birikimi ile çok fazla yorum yapıp atama bekleyen öğretmenlerin kafasını karıştırmak istemiyoruz. Şunu söyleyebiliriz: Gelecekten çok fazla umutlu olmayınız.
 
 Konu ile ilgili olarak resmi açıklama, duyuru ve haberler elimize ulaştığında tüm şeffaflığı ile siz değerli atama bekelyen öğretmenler ve kamuoyu ile paylaşacağız. Bizi takip etmeye devam ediniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum