Türk Dili ve Edebiyat Öğretmenleri İsyanda!

Türk Dili ve Edebiyat Öğretmenleri İsyanda!

Ataması yapılmayan Edebiyat öğretmenleri her geçen yıl daha da çaresizleşiyor.

 Milli Eğitim Bakanlığı'nın gerçekleştirdiği öğretmen atamalarında şanssız branşların başını çeken Türk Dili ve Edebiyat Öğretmenliği branşında talbo yıldan yıla daha vahim bir tablo almaya devam ediyor. YÖK'ün peynir ekmek gibi formasyon belgesi dağıtması atama bekleyen Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni sayısını herhangi bir Orta Anadolu kentinin büyük bir ilçesi kadar nüfusa sahip yaptı. Geçen yıl yaklaşık 44 bin olan atama bekleyen Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni sayısı bu yıl 49 bin bandını aşmış gözüküyor.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi 24 Temmuz 2016'da gerçekleştirilecek ÖABT sınavı sonrasında 11 Ağustos'ta sınav sonuçlarını açıklayacak. Sınav sonuçları ile birlite sınava ilişkin istatistiki veriler de yayınlanacak. Verilerde hangi branştan kaç adayın başvuru yaptığı, kaçının sınava girdiği, kaç adayın sınavının geçersiz olduğu yayınlanacak. Türk Dili ve Edebiyat Öğretmenliği'nden sınava girecek aday sayısı Eğitim Fakülteleri mezunları ve formasyon belgeleri düşünüldüğünde 48-50 bin arasında olması bekleniyor.

Her yıl yaklaşık 1500-2000 civarı bir ataması olan bu branşın atamaları bu yıl toplam atamanın düşüş göstermesi ile birlikte 1000 civarına düşebilir. Bu da her 100 Türk Dili ve Edebiyat Öğretmenin 98'inin iş bulamayacağı anlamına geliyor. Türk Dili ve Edebiyat Öğretmenliği mezunları artık formasyon verilmemesini ve üniversite bölümlerinin kapatılmasını talep ediyor. Konu ile ilgili olarak YÖK, Üniversiteler ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın koordinasyonlu olarak çalışması gerekiyor. Bu sorun bu hızla büyümeye devam ederse 5 yıl sonra 100 binin üzerinde işsiz Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni olacak.

MEB'den, YÖK'ten ve Üniversitelerden seslerinin duyulmasını bekleyen ataması yapılmamış Türk Dili ve Edebiyat Öğretmenleri çok geç olmadan sorunun çözülmesini veya hiç değilse sorunun daha da ağırlaşmaması için önlem alınmasını talep ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum