Avukatlardan 'Savunma Hakkı Susmayacak' mitingi

Avukatlardan 'Savunma Hakkı Susmayacak' mitingi

Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, "Biz hakimi hakim, savcıyı savcı yapan gücüz. Dışlanmayı kabul etmiyoruz.'' dedi. Adana Barosu, son günlerde avukatlara yönelik sözlü ve fiili saldırıları protesto etmek amacıyla 'Savunma Hakkı...

Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, "Biz hakimi hakim, savcıyı savcı yapan gücüz. Dışlanmayı kabul etmiyoruz.'' dedi.

Adana Barosu, son günlerde avukatlara yönelik sözlü ve fiili saldırıları protesto etmek amacıyla 'Savunma Hakkı Susmayacak' mitingi düzenlendi. Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu önünde toplanan yaklaşık 600 avukat, Adana Emniyet Müdürlüğü'nce kurulan x-ray cihazlarından geçirilip yürüyüş yapılacak alana alındı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar'ın da aralarında bulunduğu grup, Mustafa Kemal Paşa Bulvarı'ndan, slogan atarak Uğur Mumcu Meydanı'na kadar yürüdü.
Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, adliyelerde hakim ve savcıların avukatlardan farklı kapılardan giriş yapmalarının ve farklı asansörleri kullanmalarını ayrımcılık olarak nitelendirdi. Feyzioğlu, "Biz hakimi hakim yapan gücüz. Biz savcıyı savcı yapan gücüz. Eğer biz olmazsak, biz dışlanırsak, hakim de savcı da siyasi iktidarın bürokratından ibarettir. Dışlanmayı kabul etmiyoruz." diye konuştu.

Feyzioğlu, baskıcıların tarih bilmediğini, hiç kimsenin yüzlerce yıldır avukatları susturamadığını, yıldıramadığını ifade etti. Feyzioğlu, şöyle dedi: "Çünkü biz halkı savunuyoruz. Çünkü bir yurttaşı savunuyoruz. Çünkü biz insanı alıyoruz birey yapıyoruz. Çünkü biz avukatız. Çünkü biz demokrasinin lokomotifiyiz. Biz İstanbul Barosu'nun, Eskişehir Barosu'nun, çağdaş avukatların ve KCK'daki avukatların yanında duracağız."

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık ise aldıkları davalardan dolayı fiili ve sözlü saldırılara maruz kaldıklarını dile getirdi. Mitingde konuşma yapması beklenen TBB Başkanı Coşar'ın ise rahatsızlığı sebebiyle konuşması iptal edildi.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.