Başarılı ilkokul öğrencileri yaz kampında buluştu

Başarılı ilkokul öğrencileri yaz kampında buluştu

Malatya İnönü Üniversitesi, TÜBİTAK ve İnönü Çocuk Üniversitesi tarafından kentteki başarılı ilköğretim öğrencileri için yaz kampı düzenlendi.         115 çocuğun katılacağı yaz kampı, Turgut...

Malatya İnönü Üniversitesi, TÜBİTAK ve İnönü Çocuk Üniversitesi tarafından kentteki başarılı ilköğretim öğrencileri için yaz kampı düzenlendi.

        115 çocuğun katılacağı yaz kampı, Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen törenle başladı. İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süheyla Ünal, törende yaptığı konuşmada, çocukların merak duygusuyla hareket etmelerinin ve sürekli soru sormalarının onları birer dahi yaptığını söyledi. Çocuklara, içlerindeki dahiliği ortaya çıkarmaları için sürekli soru soran, araştıran, analiz eden bir davranış içinde olmaları önerisinde bulunan Ünal, ''Soru sormayı bıraktığınız zaman dahiliğiniz kaybolur. Sakın soru sormayı bırakmayın.'' dedi.

    İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut ise yaz kampı projesini kurum olarak desteklediklerini belirterek, ilköğretim okullarından başarılı çocukları seçtiklerini söyledi. Küçük yaşta üniversitenin havasını teneffüs etmenin, üniversite için heyecanlanmanın önemli olduğunu dile getiren Bulut, bu proje sayesinde öğrencilerin öz güvenlerinin gelişeceğini ve farkındalık kazanacaklarını ifade etti. Çocuklardan kendilerine güvenmelerini isteyen Bulut, ''Bugün sembol olarak üniversitedesiniz ama gelecekte güzel yerlere, üniversitelere yerleşeceksiniz.'' dedi.

        İnönü Üniversitesi Üstün Yetenekli Çocuklar Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yunus Karakoç da yaz kampıyla amaçlarının çocuklara beceri kazandırmak değil, onların üniversite ve yapılan bilimsel çalışmalar hakkında farkındalıklarını artırmak olduğunu söyledi.

    Malatya'daki çeşitli okullardan başarılı 115 ilköğretim öğrencisinin katıldığı kamp, 11 gün sürecek. Kamp süresince laboratuvar uygulamalarına katılacak öğrencilere, organ nakli konusunda bilgiler aktarılacak. İnönü Üniversitesi'ndeki gözlemevini gezecek öğrencilere, bilim ve sanat alanında eğitim verilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.