Bursagaz’dan meslek lisesi öğrencilerine harita eğitimi

Bursagaz’dan meslek lisesi öğrencilerine harita eğitimi

Bursagaz, Hürriyet Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerine ‘harita mühendisliği, coğrafi bilgi sistemleri ve meslek seçimi’ konularında seminer verdi.    Hürriyet Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Harita ve Kadastro...

Bursagaz, Hürriyet Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerine ‘harita mühendisliği, coğrafi bilgi sistemleri ve meslek seçimi’ konularında seminer verdi.

    Hürriyet Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Harita ve Kadastro Bölümü ile Bursagaz Harita ve GIS Birimi tarafından organize edilen seminere, Bursagaz Harita ve GIS Birim Yöneticisi Nergis Türker ile Harita ve GIS Mühendisi Selin Ataman, Harita Teknikeri Kadir Buldu katıldı.

    Seminerde, Bursagaz’ın önemli projelerinden biri olan 'Bursagaz Doğalgaz Coğrafi Bilgi Sistemleri' konusunda yapılan uygulamalar, görsel sunum ile öğrencilerle paylaşılarak, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği’nin dünyadaki uygulamalarıyla ilgili bir video izletildi.
Bursagaz, meslek seçimi arifesinde, mezun olacak ve henüz mesleğini yeni tanımaya başlayan genç öğrencilere, üniversite sınavlarından önce harita mühendisliği hakkında seminer verdi. 10, 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerinin katıldığı seminerde Selin Ataman, meslek tanıtımı, eğitim süresi, ön plandaki dersler, anabilim dalları, çalışabilecekleri kamu kurum ve kuruluşları hakkında detaylı bilgiler verdi.

    Selin Ataman, yeni mezun olacak öğrencilere Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) projelerinde, mutlaka harita mühendislerinin de rol alması gerektiğini, haritaların konumsal olarak tanımlanmadan CBS’nin yapılamayacağını, harita ile yazılım ve bilgi sistemlerinin bütün olduğunu ve öğrencilerin programcılık, yazılım ve teknolojinin takip edilmesi gibi her konuda kendilerini geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

    Öğrencilerin sorularına cevap bulduğu programda aynı zamanda Türkiye’deki harita mühendisliği ile yurt dışındaki harita mühendisliği arasındaki farklar, avantajları ve dezavantajları konusunda bilgiler aktarıldı.

    Harita ve GIS Birim Yöneticisi Nergis Türker de kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında, Bursagaz’ın okullar ile bilgi paylaşımı konusunda birçok etkinlik düzenlendiğini belirterek bu tür etkinliklere devam edileceğini ifade etti.

    Meslek lisesi öğretmenlerinden Oğuz Kaçkar ise Bursagaz tarafından yapılan bilgi paylaşımının öğrenciler açısından son derece faydalı olduğunu belirterek, öğrencilerin uygulamaların yerinde görmesinin faydalı olacağını ve bu anlamda da Bursagaz’a teknik bir gezi düzenlemeyi planladıklarını bildirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.