İlköğretim öğrencileri, yaban hayatı konusunda bilgilendirildi

İlköğretim öğrencileri, yaban hayatı konusunda bilgilendirildi

Bursa Hayvanat Bahçesi’nin Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği (EAZA)'nin Hayvanları Koruma Programı çerçevesinde düzenlediği Güney Doğu Asya Kampanyası başladı. Kampanyaya ilişkin yapılan ilk sunuma katılan ilköğretim...

Bursa Hayvanat Bahçesi’nin Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği (EAZA)'nin Hayvanları Koruma Programı çerçevesinde düzenlediği Güney Doğu Asya Kampanyası başladı. Kampanyaya ilişkin yapılan ilk sunuma katılan ilköğretim öğrencileri, Güney Doğu Asya'da yaşayan ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan hayvanlar hakkında bilgilendirildi.

        Güney Doğu Asya Kampanyası'nın açılışında konuşan Bursa Hayvanat Bahçesi Şube Müdürü Nermin Sığırcı, şube müdürlüğü olarak görev alanlarında yer alan konulardan bir tanesinin de doğa ve hayvan sevgisini aşılayarak çevre bilincinin oluşmasını sağlamak olduğunu söyledi.

        Güney Doğa Asya Kampanyası'nın da EAZA tarafından bu çerçevede düzenlendiğini belirten Sığırcı, "2 yıl sürecek kampanya kapsamında, haftada 1 ya da 2 kez, özellikle çocuklarımızın doğa ve hayvanların korunması konusunda bilinçlenmelerine yönelik çalışmalar yapacağız. Bu çalışmalarda, nesli tükenmek üzere olan hayvanlara dikkat çekeceğiz." dedi.

        Bursa Hayvanat Bahçesi Eğitim Sorumlusu Veteriner Hekim Nalan Ertaş da kampanyaya ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Yaklaşık 200 çocuğun katıldığı sunumda; Asya biyolojik çeşitliliği, Myanmar, Mesangat sulak alanını koruma, Saola, Sumatra Gerdanı'nı koruma ve Filipin Hornbilleri'ni koruma projeleri hakkında bilgiler verildi. Sunumda ayrıca; Güney Doğu Asya bölgesinde yapılan kaçak avcılık, yaban hayvanları-ürünlerinin yasa dışı ticareti, geleneksel tedavi yöntemleri için birçok bitki-hayvan türünün yok edilmesi ve palmiye yağına artan talepler nedeniyle yağmur ormanlarının katledilmesi gibi sebeplerden dolayı yaban hayatının tehlike altında bulunduğuna dikkat çekildi.

        Sunumun ardından öğrenciler, yaban hayatına ilişkin boyama çalışmaları yaparak, Güney Doğu Asya'da yaşayan hayvanlara ilişkin bilgilerin yer aldığı panoları inceledi. Daha sonra, ayıların beslenmesine yönelik canlı gösterinin izlenmesine geçildi.HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.