Öğrencilerin 'kesintisiz enerji' projesi...

Öğrencilerin 'kesintisiz enerji' projesi...

Öğrencilerin 'kesintisiz enerji' projesi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde (KSÜ) eğitim gören 3 öğrenci güneş, su ve rüzgar enerjisini birleştirerek "kesintisiz enerji" üretti.
KSÜ Meslek Yüksek Okulu Makine Bölümü öğrencileri; Mustafa Kalkan, Cuma Ali Bolat ile Uğurcan Özer, kesintisiz enerji kullanımına ilişkin adını "Üçü bir arada" verdikleri bir proje hazırladı.


Projeyle, güneş, su ve rüzgar enerjisinden faydalanarak enerji kullanımını sağlayabilen ve her hangi birinin devreden çıkması halinde bir diğerini harekete geçirerek, kesintisiz enerji devamlılığı sağlanabiliyor.


Proje ekibinden Uğurcan Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8 aylık bir çalışmanın ardından projeden olumlu sonuç aldıklarını ifade ederek, maket üzerinde yaptıkları denemelerin ardından projeyi uygulamaya geçirdiklerini belirtti.


Özer, projenin gelişim aşamasını ise şöyle anlattı:


"İlk olarak buzdolabından faydalanarak üzerine minyatür hidroelektrik sistemi kurduk ve enerji üretmeye başladık. Ardından rüzgar türbini yaparak mıknatıslanma yardımıyla enerji ürettik. Daha sonra minyatür bir ev kullanarak üzerine güneş paneli yerleştirerek buradan da enerji ürettik. Bunun yanında her üç sistemin bağlı olduğu bir akümülatör koyduk. Buradan elde ettiğimiz enerjiyi depolamayı amaçladık. Bu projeyle doğal kaynaklardan daha verimli şekilde faydalanabiliriz."


Çalıştırdıkları sistemin en önemli özelliğinin birinin devreden çıkması halinde diğerinin enerji devamlılığını sağlayabiliyor olması olduğunu vurgulayan Özer, sistemi az bir maliyetle ürettiklerini belirtti.


Dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarının önem kazandığına değinen Özer, projeyle suyun olmadığı yerde güneş ve rüzgar, rüzgarın olmadığı yerde güneş ve su, güneşin olmadığı yerde ise rüzgar ve suyu kullanarak kesintisiz elektrik enerjisi üretilebileceğini ortaya koymaya çalıştıklarını ifade etti.


Proje danışmanı ve KSÜ Öğretim Görevlisi Bülent Gedik de doğal enerji kaynaklarının tükeneceği göz önünde bulundurulduğunda, öğrencilerin hazırladığı çalışmanın önemli bir işlevi yerine getireceğine inandığını söyledi.


Su, rüzgar, güneş enerjisinin bir arada kullanılmasının önemli olduğunu vurgulayan Gedik, "Üç yenilebilir enerji bir araya gelerek kesintisiz enerji üretildi. Su, güneş ve rüzgardan birinin olmaması hiç önemli değil çünkü kesintisiz elektrik var. Bu proje eğer günümüzde verimli yerlere uygulanırsa enerji sıkıntısı çekmeyiz" diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.