Osmanlı padişahlarının ordularını yönettiği otağ-ı hümayunun bir benzerini yaptı

Osmanlı padişahlarının ordularını yönettiği otağ-ı hümayunun bir benzerini yaptı

Çubuk’ta bir işletmeci, 1402 Ankara Savaşı'nda Osmanlı padişahlarından Yıldırım Beyazıt’ın kullandığı otağın aynısını yaparak restaurant olarak hizmete açtı. Otağda Osmanlı ve Akdeniz mutfağından yemekler müşterilerin beğenisine...

Çubuk’ta bir işletmeci, 1402 Ankara Savaşı'nda Osmanlı padişahlarından Yıldırım Beyazıt’ın kullandığı otağın aynısını yaparak restaurant olarak hizmete açtı. Otağda Osmanlı ve Akdeniz mutfağından yemekler müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Çubuk’ta yaşayan girişimci İsmail Tekaüt, bir zamanlar Osmanlı padişahlarının ordularını yönettiği otağ-ı hümayunun bir benzerini Çubuk’ta yaptı. Yaklaşık bir yılda yaptığı otağın, 1402 Ankara Savaşı sırasında Osmanlı padişahlarından Yıldırım Beyazıt Han'ın ordusunu yönettiği otağın aynısı olduğunu söyleyen Tekaüt, otağı 1402 Ankara Savaşı'nı ve Yıldırım Beyazıt Han'ın anısını yaşatmak için yaptığını belirtti.

Gazi Üniversitesi Çubuk Yerleşkesi'nin yan tarafında kurduğu otağı, ilk etapta kendisi ve ailesi için yaptığını ifade eden Tekaüt, çevreden gelen teklifler ve öneriler üzerine restauranta çevirdiğini kaydetti. Tekaüt, "Bahçemin bir köşesinde ailem ve misafirlerimle hoş bir vakit geçirebileceğim bir yer yapmaya karar vermiştim. Ne yapayım diye araştırırken herkesin yaptığından farklı bir şey yapmak ve tamamen çevreci bir şey olsun istedim. İlçemizde de Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin kurulma aşamasına denk gelen bu günlerde aklıma Yıldırım Beyazıt’ın sefer sırasında nerede konakladığı geldi. Yaptığım araştırma sonucu otağında konakladığını buldum ve otağı hakkında araştırma yaptım. Bunun üzerine bu gördüğünüz otağı yapmaya karar verirken, yaklaşık bir yılda bu konuma getirdim. Otağa gelen misafirlerim ve arkadaşlarım burayı lokantaya çevirmemi istedi. Çevreden gelen bu tür istekler üzerine burayı Osmanlı ve Akdeniz mutfağının seçkin yemeklerini çıkarttığımız restaurant olarak hizmete açtık." dedi. Tekaüt, otağın tasarımı ve yapımının tamamen kendisine ait olduğunu ifade etti.

Osmanlı medeniyetinden esintiler sunan bu otağ, 20 metre uzunluğunda, 13 metre çapında ve 8,5 metre yüksekliğinde. Otağın oturumu ise 250 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Bir büyük kubbe ile yanında dinlenme ve mutfak odası olan otağın geniş bahçesi de bulunuyor. Özel olarak keçi kılından dokuma kumaşlarıyla yapılan otağın, çevresi halılar ve kilimlerle döşeli. Aydınlatmalarını gaz lambaları ile yapılırken, Türk kahvesi içmek için özel yerler bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.