Özel Yetenek Sınavı yoğun ilgi gördü

Özel Yetenek Sınavı yoğun ilgi gördü

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO)'nun düzenlediği Özel Yetenek Sınavı yoğun ilgi gördü. Yoğun katılımın yaşandığı sınava 297’si bayan, 825’i erkek olmak üzere bin 122 kişi başvurdu....

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO)'nun düzenlediği Özel Yetenek Sınavı yoğun ilgi gördü. Yoğun katılımın yaşandığı sınava 297’si bayan, 825’i erkek olmak üzere bin 122 kişi başvurdu. Yurdun her bölgesinden sınav için gelen öğrenciler ve aileleri, KMÜ Spor Salonu önünde sınav sonuçlarını heyecanla bekledi.

Spor salonundaki etaplarda alınan skorları, dışarıda bekleyen adaylar ve aileleri anında büyük bir ekrandan izleyebiliyor ve adaylar, fotosel ile başlayıp biten sonuçları anında görebiliyor.

BESYO Müdürü Prof. Dr. Osman Çevik, yaptığı açıklamada, “Sınava alınan adaylarla ilgili tüm bilgiler ÖSYM ve SGM’den doğrudan alınmaktadır ve adayların belgeleri ile karşılaştırılmaktadır. Ayrıca girişte tüm adayların resimleri tek tek çekilerek sınava salonuna geçirilmekte ve içeride de öğretim elemanları tarafından videoya kaydedilmektedir. Otomasyon sistemi ile yapılan seçimler şeffaf, objektif ve söylentilerden uzak olarak gerçekleşmektedir. Adaylarda sürat, çabukluk, dayanıklılık gibi temel motorik özelliklerin belirlenmesi hedeflenmektedir.” dedi.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü'ne 10’u milli sporcu, 20 bayan, 30 erkek olmak üzere toplam 50 öğrenci alınacak. Bu yıl ilk defa Spor Yöneticiliği Bölümü'nde normal ve ikinci öğretime 40’ar öğrenci (15’er bayan, 25’er erkek) öğrenim görecek.

Adaylardan ulusal ve uluslararası düzeyde derecelere sahip olma, milli takımlarda yer alma gibi sportif başarılarını belgeleyenlere, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin belirlediği puan tablosuna göre ek puan verilecek.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.