Tokatlı Kanyonu'na 100 metrekarelik cam teras yapıldı

Tokatlı Kanyonu'na 100 metrekarelik cam teras yapıldı

Karabük'te 3 kanyonun birleştiği yer olan Tokatlı Kanyonu üzerine Türk mühendisleri tarafından Türkiye'de bir örneği daha olmayan, 80 metre yükseklikte, 11 metre uzunluğunda camdan teras yapıldı. Yaklaşık 200 kişiyi taşıyabilecek olan...

Karabük'te 3 kanyonun birleştiği yer olan Tokatlı Kanyonu üzerine Türk mühendisleri tarafından Türkiye'de bir örneği daha olmayan, 80 metre yükseklikte, 11 metre uzunluğunda camdan teras yapıldı. Yaklaşık 200 kişiyi taşıyabilecek olan 100 metrekareden oluşan terası bir seferde sadece 30 kişi gezebilecek.

Yapılan cam terasın Türkiye'de başka örneğinin olmadığını ve tamamen yerli imkanlar kullanılarak 30 gün gibi kısa sürede inşa edildiğini söyleyen Vali İzzettin Küçük ise Boğaziçi Köprüsünün yüksekliği bile 60 metre. olduğunu vurgulayıp, "Bu terasın yüksekliği ise 80 metre. Cam terasın yapıldığı alanı özel tespit ettik. 3 kanyonun birleştiği yer olan Tokatlı Kanyonu üzerinde bu projeyi yaptık. Seyri çok güzel bir alan. Bu nedenle buraya bir kafe ve teras inşaatına başladık. İlimizin prestij projelerinden birisi oldu. Kanyon üzerine yaptığımız cam teras Türkiye’de tek, dünyada ise benzeyen bir örneği Arizona'da var. Proje içinde köylü pazarı da bulunuyor. Burada çok hesaplı ilerleyerek, çalışacak usta bile bulamadık. Kepçe operatörünü bile Mersin'den getirdik. Zor bir çalışma yapıldı. Şuan ince işlerin yapıldığı cam terasın resmi açılışını bir ay içinde yapacağız. İlimiz adına gurur verici bir eserdir.” dedi.

Cam terasın yapımında görevli İnşaat Mühendisi Adem Çelebi cam terasın tamamen yerli imkanlarla yaklaşık 500 bin liralık bir maliyetle yapıldığını belirterek “Terasın tamamı çelik konsoldan yapıldı. Yapılan iş yapım bakımından terasımız dünyada tek. Terasın açılımı 11 metre ve bu 11 metrenin 3 metresi beton blok üzerinde 8 metresi ise boşlukta konsol, halat veya gergi yok. Üzerinde birer santimden oluşan 3 cam tabaka üst üste bulunuyor. Camların araları ise pvm denen özel bir malzemeyle kaplı. 3 santim kalınlığındaki camı roket atar mermisi bile delemiyor. Metrekareye 750 kilo düşüyor. Burası yaklaşık 100 metrekare olduğuna göre 75 ton ağırlığını kaldırabilir. Ancak biz bir defada bu cam terasa 30 kişi alacağız. Vinçle çalışamadık burada, 30 tonluk ekskavatör kullandık. Bu 30 tonluk ekskavatör cam platformun üzerine çıkarak çalıştı. Başlangıçta sağlamlığını test de etmiş olduk. Cam sayesinde kanyondaki derinlik insanı cezp ediyor” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.