Yargıtay, katil kocanın mirastan yararlanamayacağı kararını onadı

Yargıtay, katil kocanın mirastan yararlanamayacağı kararını onadı

İzmir’in Dikili ilçesinde, Selma Civek'in, Ocak 2011’de şiddet gördüğü için boşanmak istediği eşi Hüseyin Civek tarafından öldürülmesi davasında Yargıtay, yerel mahkemenin, katil kocanın tam ve ağır kusurlu olduğu için mirastan...

İzmir’in Dikili ilçesinde, Selma Civek'in, Ocak 2011’de şiddet gördüğü için boşanmak istediği eşi Hüseyin Civek tarafından öldürülmesi davasında Yargıtay, yerel mahkemenin, katil kocanın tam ve ağır kusurlu olduğu için mirastan yararlanamayacağını kararını onadı.

İzmir’in Dikili ilçesinde Selma Civek, Ocak 2011’de şiddet gördüğü için boşanmak istediği eşi Hüseyin Civek tarafından 22 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Sanık Hüseyin Civek, yargılandığı Bergama Ağır Ceza Mahkemesi’nde ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum oldu.

Selma Civek'in çocukları, annelerinin hayatını kaybetmesine rağmen boşanma davasının devam etmesini sağladı. Boşanma davasının görüldüğü Dikili Asliye Hukuk Mahkemesi, Selma Civek'in öldürülmesi ardından, davanın konusuz kaldığına karar vermek üzere iken, Civek’in çocukları davaya müdahil olmak için dilekçe verdi.

Mahkemenin olumlu kararı üzerine, yaşları küçük 2 kardeşi adına da davaya, Selma Civek'in büyük kızı 23 yaşındaki Hayriye Pınar Civek müdahil oldu. Hayriye Pınar Civek, mahkemede, babasının annesini, mirasından pay alabilmek için öldürdüğünü ileri sürdü. Dikili Asliye Hukuk Mahkemesi, Türk Medeni Kanunu'nun 181/2 maddesi uyarınca, boşanma davasını açan Selma Civek'in, 14 Ocak 2011'de davalı eşi tarafından öldürüldüğünü, bu nedenle boşanma davasının konusuz kaldığını, boşanmaya yer olmadığını belirtti. Kararda ayrıca, davalı Hüseyin Civek'in olayda tam ve ağır kusurlu olduğu belirtilerek, yasal mirastan pay alamayacağına hükmetti. Mahkeme, diğer iki çocuğun velayetini babaya vermedi, vasi tayin edilmesine karar vererek, davayı bitirdi.

Dikili Asliye Hukuk Mahkemesi'nin verdiği karar, Hüseyin Civek'in itiraz etmesi üzerine Yargıtay'a gitti. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi de yerel mahkemenin, katil kocanın tam ve ağır kusurlu olduğu için Selma Civek'in mirasından yararlanamayacağını belirtip, 2 çocuğa vasi tayin etme kararını onadı.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.