Atanmak İçin Yandaş veya Yalaka Olacaksın.

Atanmak İçin Yandaş veya Yalaka Olacaksın.

Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir ve Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri M. Yaşar Şahindoğan'dan yapılan açıklama;


 
Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri M. Yaşar Şahindoğan da, eğitimin sorunlarına değindi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın Yönetici atama Yönetmeliği’nin altına imza atmasını eleştiren Şahindoğan, şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi Ömer DİNÇER’den sonra bakanlığa Nabi AVCI getirildi. Bir iletişim profesörü olan ve diyaloğa açık bir insan olan Sayın AVCI’dan bu özellikleri itibarıyla biz de tüm eğitim çalışanları gibi ümitlenmiş, Ömer DİNÇER’in yaptığı tahribatı onaracağını ve bakanlığı çalışanları ile barıştıracağını umut etmiştik. Ama Sayın AVCI bizi yanılttı. AKP’nin önceki bakanlarından farksız olduğunu, hak ve adaletle yönetmek yerine yandaşı koruma ve kollamayı esas alan bir zihniyete sahip olduğunu gösterdi. Öyle bir yönetmeliğin altına imza attı ki böyle bir yönetmeliği beğenmediğimiz Ömer DİNÇER bile çıkaramamıştı. Yönetici atama Yönetmeliğinden söz ediyorum. Bizim sendika olarak ucube diye nitelendirdiğimiz bu yönetmelik yönetici atamalarında yazılı sınavın yanında sözlü sınavda yapılmasını düzenliyor. Sözlü sınavın objektiflikten uzak ve yandaşı ve torpilliyi seçmek anlamına geldiğini kabul etmeyecek ve bilmeyecek bir Allah’ın kulu var mıdır acaba Türkiye’de… Bunun anlamış açıkça ‘torpilli olanı atayacağım, torpili olmayanı da mülakat ya da sözlü sınavda eleyeceğim’ demektir. Böyle bir uygulamayı güya değerlendirme komisyonu ile değerlendirme yapıyormuş gibi yapmak büyük kurnazlıktır ve göz boyamadır. Bu yönetmeliği çıkaranlar tek cümlelik bir yönetmelik çıkarsalar ve “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarına yönetici olarak atanmak için yandaş ve yalaka olmak şarttır. Yandaş ve yalaka olamayanlar atanamazlar” deselerdi, daha namusluca ve dürüstçe hareket etmiş olurlardı.”

Yönetici atama Yönetmeliğinde yöneticilerin Valiler tarafından atanmasına da tepki gösteren Şahindoğan, “Geçmişte de uygulanan ancak yüksek yargı tarafından iptal edilen bu yöntemin yeniden ısıtılıp eğitim çalışanlarının önüne getirilmesini anlamak mümkün değildir. Zaten siyasi iktidarın il başkanı gibi çalışan valilere bu insiyatifi vermek sadece iktidara yandaş olan kişilerin atanabilmesi demektir. Valiler önlerine gelen bu isimleri nasıl ve nereden tanıyacaklar valilerimiz hiçbir eğitim çalışanının masa arkadaşı ya da kapı komşusu olmadığına göre kimin daha iyi yöneticilik yapacağına, kimin bu işi yapamayacağına nasıl karar verecek. Uygulamada olacak olanı ben size söyleyeyim; Bu üç isimle birlikte bir de siyasi iktidarın il başkanlığından liste gidecek ve zaten siyasi iktidarın il başkanı gibi çalışan valilerimiz de bu listede gelenleri olduğu gibi atayacaktır. Bu mu adalet, bu mu liyakate dayalı atama…. Yazıklar olsun bunların adalet anlayışına. Az çok eğitimden anlayan bir kimsenin asla hazırlamayacağı kadar garipliklerle dolu bu yönetmelikte idari kadrolarımız arasında önemli bir yer tutan ve mutlaka bulunması gerektiğine de inandığımız müdür baş yardımcılığı kadrosu kadrolu atama kapsamından çıkarılıp bir görevlendirmeye dönüştürülüyor. Üstelikte bu görevlendirme milli eğitim müdürünün teklifi üzerine vali tarafından yapılıyor. Yani okul müdürünün görüşü alınmadan tepeden müdür başyardımcı mevcut muavinlerden birisinin görevlendirilmesi şeklinde yapılacak .Böyle garip bir anlayış olabilir mi? Ama maalesef var bunlarda. Biz Türk Eğitim Sen olarak müdür başyardımcılığının önceden olduğu gibi sınavla ve kadrolu olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Şahindoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Okul türleri ve kurum tipleri gibi gerekli olan uygulamaları da kaldıran bu ucube yönetmeliğe göre tüm okul türleri ve kurum tipleri eşit. Üç şubeli bir köy ortaokulu ile onlarca şubesi ve binlerce öğrencisi bulunan il merkezindeki ortaokul aynı kategoride değerlendirilip bunların yöneticilikleri eşdeğer sayılıyor. Bu eğitimin gerçeklerine uygun olmayan bir yaklaşımdır ve kabul edilemez.

Türk Eğitim Sen

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.