Avcı Yönetmelikleri Yanlış Yorumluyor...

Avcı Yönetmelikleri Yanlış Yorumluyor...

Avcı, Yerköy ilçesinde öğretmenevi'nde sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve dernek yöneticileriyle bir araya geldi.Avcı "Okullardaki serbest kıyafet uygulaması" hakkında da açıklama yaptı.

 Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Bugün geldiğimiz bu evre yani çözüm süreci dediğimiz durum, son altı ay veyahut bir yılın getirdiği bir sonuç değil. Bu durum hepimizin bildiği gibi 30 senedir devam eden bir sorundur" dedi.

Avcı, Yerköy ilçesinde öğretmenevinde sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve dernek yöneticileriyle bir araya geldi. Avcı burada "Okullardaki serbest kıyafet uygulaması" hakkında da açıklama yaptı. Serbest kıyafet uygulamasından geri adım atıldığına yönelik tartışmalara da değinen Avcı, şunları söyledi: Yönetmelik diyor ki, 'öğrencilerin forma mı serbest kıyafet mi giyeceğine veliler, okul aile birliklerinin yüzde 60'ı ne diyorsa öyle karar verilir'. Bizim de şahsi kanaatimiz bunun böyle olması. Nitekim Sivas'ta bir ortaokulda veliler toplanmışlar formayla devam etme kararı almışlar. Bana mecliste gazeteci arkadaşlar sordular; ben de 'ayaküstü demeç vermiyoruz' dememe rağmen, 'vatandaşın seçme özgürlüğü, ister forma giyer, ister serbest kıyafet bu da seçme özgürlüğünün içerisinde' dedim, Hemen 'formadan geri adım atıldı' diye başlık atıldı. Geri adım değil bu serbestliğin genişlemesi. Vatandaşa biz seçme hakkı veriyorsak bu seçmeler akabinde kıyafet de olabilir. Bu serbest kıyafetten geri adım atmak değil."  

Yönetmelik ne diyor? 5- Öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamaz. Ancak, velilerin en az yüzde altmışının muvafakatiyle, MEB'e bağlı özel kurumlara ait okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde 4 üncü maddede yer alan sınırlamalara uyulmak kaydıyla, okul yönetimlerince okul kıyafeti belirlenebilir. 

Yusufhan KEPEZLİ 
Kamugazetesi

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.